Zmiana pracy

Jak często zdarzało Ci się, że przed zmianą pracy pojawiały się wątpliwości: czy warto, po co, przecież tu w sumie nie jest tak źle…? Będę z Tobą szczera: mi zdarzało się to za każdym razem.

Bo widzisz, każdy z nas ma w głowie takiego potworka, który nazywa się Poco. Poco to z hiszpańskiego „niewielki” albo „trochę”… No, bo jest malutki, ale i tak potężny, bo zatruwa nam myśli pytaniem PO CO CI TO?

Pojawia się w momencie chęci zmiany albo wyściubienia nosa z pudełka komfortu. Układamy sobie jakiś tam plan, już chcemy działać,a tu nagle wyskakuje Poco i wszystko psuje. Ulegamy mu i zaczynamy szukać niekoniecznie logicznych argumentów, by przyznać mu rację i przekonać siebie, że właściwie to zmiana pracy nie jest nam potrzebna.

Czy Poco jest całkiem zły, gdy dopadają Cię wątpliwości?

Wiesz, Poco ma dobre intencje. Chce uchronić Cię przed złymi decyzjami, dyskomfortem, stresem związanym z procesem rekrutacji – przechodzeniem tego wszystkiego od nowa

Tylko z drugiej strony, chęć zmiany pracy to zazwyczaj nie jest fanaberia. I im dłużej zwlekasz, im dłużej karmisz Poco, tym większa jest frustracja, stres, niezadowolenie (przeczytaj mój artykuł o strachu przed zmianą pracy, by zgłębić temat).

Czy zdziwiłeś się, czytając, że ja miałam takie wątpliwości przed każdą zmianą pracy? Ja, która namawiam do odważnych kroków zawodowych, zmian, chwytania karierowego byka za rogi! Bo… to jest naturalne. Każdy tak ma. Każdy ma, większy lub mniejszy, lęk przed zmianą. U niektórych pojawi się jako jedna, ulotna myśl, a u innych będzie wywoływał wręcz fizyczne reakcje organizmu. Poco to lubi i tym się karmi.

Co więc robić, gdy pojawiają się wątpliwości przed zmianą pracy?

Gdy porozsyłałeś już CV, może masz już zaproszenia na rozmowy albo wręcz czekasz na ofertę od nowego pracodawcy, a Poco siedzi Ci na ramieniu i próbuje Cię powstrzymać?

Po pierwsze, przytul go mocno. Poco chce dobrze! Poco martwi się o Ciebie! Nie powinieneś go za to karać. Zastanów się, co Poco chce Ci powiedzieć. Być może dostrzega coś, czego Ty nie widzisz? Może widzi jakąś szansę na rozwój w obecnej pracy? Przyjrzyj się swojej sytuacji. Co jest Twoim problemem? Czy masz wpływ na jego rozwiązanie w obecnym miejscu pracy? Co by Ci pomogło? Kto mógłby Ci pomóc? Czego w obecnej chwili potrzebujesz, by być w pełni zadowolonym z pracy?

Jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że obecnej pracy nie da się nic zmienić, a wątpliwości pojawiają się nadal…

Przypomnij sobie, co spowodowało, że po raz pierwszy pomyślałeś o zmianie pracy. Czy było to jakieś jedno konkretne wydarzenie, czy może ciąg wydarzeń? Albo zacząłeś zauważać, że praca nie daje Ci satysfakcji, nie rozwijasz się? Coś musiało sprawić, że teraz chcesz zmienić pracę. Przypomnij sobie początek. A potem wypisz wszystkie inne minusy obecnej pracy. Co jest nie tak? Co Ci przeszkadza? Z jakiego powodu NAPRAWDĘ chcesz zmienić pracę?

Masz już listę? To teraz pomyśl, czy komfort i bezpieczeństwo (może pozorne?) są warte tego, by dalej się z tym wszystkim męczyć?

Jeśli chcesz zagryźć zęby i przetrwać, proszę bardzo. To Twoja decyzja, która jest dobra, jak każda inna.

Jeśli jednak decydujesz się na zmianę, niech ta lista przypomina Ci w gorszych momentach, po co to robisz. Tak, stwórz sobie Poco na nowo. Niech nowy Poco wspiera Cię w zmianie pracy. Niech przypomina, że gdzieś tam czeka na Ciebie lepsze miejsce, gdzie będziesz mógł wykorzystywać swoje mocne strony, swoje talenty i zainteresowania zawodowe.

A Tobie jak często zdarzały się takie wątpliwości przy zmianie pracy? Skomentuj! 🙂

Podobne wpisy

3 komentarze

  1. Ja sobie myślę, że przychodzi taki moment, że trzeba zmieniać. I to POCO wtedy znika z pola widzenia, ot trzeba, aby kropla wydrążyła skałę 😉

  2. A mnie POCO męczy od 4 dni od momenyu złożenia wypowiedzenia. Od lipca zaczynam nową pracę w wymarzonej firmie i dopadly mnie watpliwości… po co mi to… Eh, życie.

Możliwość komentowania została wyłączona.