Zarządzanie karierą

Czy zarządzanie własną karierą jest trudne? Nie (pod kilkoma warunkami). Czy zabiera czas? Trochę tak. Czy daje niesamowite wyniki? Absolutnie TAK! Zdecyduj, że łapiesz za stery statku Moja Kariera w swoje ręce i poznaj te 7 zasad, które pozwolą Ci łatwiej nawigować po morzu życia zawodowego!

Zarządzanie karierą jest trudne, jeśli boisz się zadawać sobie trudne pytania i w ogóle nie chcesz poświęcać na to czasu. Nie musisz – Twój wybór. Nie obarczaj jednak potem swoich znajomych marudzeniem, że nie lubisz swojej pracy, nie czujesz się doceniany, masz potencjał, ale nikt go nie widzi… No, koniec mazgajstwa. Płyniemy w rejs!

Zasady zarządzania karierą

    1. Poznaj siebie
      Nie piszę o tym pierwszy raz i będę zawsze to podkreślać. Poznanie siebie jest kluczem do podejmowania decyzji życiowych, w tym decyzji związanych z zarządzaniem karierą i życiem zawodowym. Co rozumiem przez poznanie siebie? To odpowiedzenie sobie na kilka ważnych, choć czasem trudnych pytań. Nawet tych ogromnych, egzystencjalnych! Kim jestem? Po co tu jestem? Co chcę po sobie zostawić? Co jest dla mnie w życiu ważne? Ale też tych prostszych. Co lubię? Czego wolałbym unikać w pracy? Jakie są moje mocne strony?
      Jakim jesteś kapitanem? Poznanie swoich preferencji, talentów, wartości nie tylko będzie kluczem do odnalezienia celu zawodowego, ale także pomoże rozwiązać wszelkie dylematy pojawiające się na Twojej drodze zawodowej. Pomoże też Ci działać w zgodzie z samym sobą.
    2. Wyznacz cel i zaplanuj drogę
      “Jeżeli celujesz w nic, trafisz za każdym razem”. Ten cytat Ziga Ziglara wisi od paru lat nad moim biurkiem i przypomina, jak ważne jest wyznaczanie celów. Zrzucając odpowiedzialność za swoje życie na los zawsze gdzieś dojdziesz. Pytanie, czy będzie Ci to dawać satysfakcję? Gdy naprawdę dobrze przepracujesz punkt pierwszy, czyli poznasz siebie, wyznaczenie celu to już pestka. Koniecznie zaplanuj też, jak tam dopłynąć – jakie porty odwiedzisz po drodze? Gdzie zatrzymasz się dłużej? Zbierz załogę, czyli zastanów się – kto może Ci pomóc w dopłynięciu do celu?
    3. Rób audyt kariery, zmieniaj kurs
      Czym jest audyt kariery? Jest to dokładne sprawdzenie: jak wyglądała moja dotychczasowa droga zawodowa, w jakim miejscu teraz się znajduję, jak to się ma do mojego celu, co w danym czasie osiągnąłem, jakie popełniłem błędy i jakie wyciągnąłem z nich wnioski, co czeka przede mną… To spojrzenie na mapę. Patrzysz, czy trzymasz się kursu. Czasem jednak orientujesz się, że płyniesz prosto na skały! Nie ma nic złego w zmianie kursu. Po drodze zebrałeś nowe informacje – wykorzystaj je, by zaktualizować swój plan. Omiń skały i wróć na pierwotną drogę do celu albo… całkiem zmień cel, jeśli czujesz, że będzie to dla Ciebie lepsze. Audyt wykonuj regularnie, np. raz w roku. Jest to kluczowy punkt zarządzania karierą.
    4. Śledź rynek i jego trendy
      Co jakiś czas zatrzymaj się w porcie handlowym i wyjdź na targ. Posłuchaj, o czym najczęściej rozmawiają sprzedawcy i kupujący. Sprawdź, przy którym stoisku zbiera się największy tłum i dowiedz się, za czym kolejka ta stoi. Obserwuj rynek pracy, bo w dzisiejszych czasach zmienia się on naprawdę dynamicznie. Pojawiają się nowe zawody, nowe technologie, nowe potrzeby konsumentów i jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, może się okazać, że Twój statek wiezie tylko nikomu niepotrzebne towary.
    5. Buduj markę osobistą
      W ciągu całego swojego życia zawodowego zbierasz bezcenne doświadczenie i wiedzę, rozwijasz swoje naturalne talenty. Nie ma na świecie drugiego takiego kapitana, jak Ty, nawet, jeśli posiada taką samą wiedzę. Wyobraź sobie, jakie to fajne uczucie, gdy schodzisz do portu, a wszyscy patrzą na Ciebie z podziwem i szepczą: Paatrz, to TEN kapitan Iksiński! Wyobraź sobie, że na konferencjach branżowych nie musisz się przedstawiać, bo wszyscy Cię znają. Zmień swoje myślenie o sobie na rynku pracy – jesteś marką. Marka to wizerunek, idące za nią obietnice, solidność. Jako marka musisz być autentyczny – nie udawaj nikogo, kim nie jesteś – oraz spójny – wszystkie Twoje działania muszą iść w tym samym kierunku. Zastanów się, jak jesteś postrzegany teraz i jak chcesz, by Cię postrzegano. Buduj swój wizerunek eksperta poprzez dzielenie się wiedzą z Twojej dziedziny.
    6. Eksperymentuj i ryzykuj
      Wiem, że najbezpieczniej jest trzymać się z dala od sztormów, mielizny i nikomu nieznanych portów. Najbezpieczniej jest pozostawać długo w jednej pracy, gdzie wszyscy Cię znają, Ty znasz wszystkich i swój kawałek pracy znasz jak własną kieszeń. Jednak jeśli nie podejmiesz ryzyka, nigdy nie dowiesz się, że gdzieś indziej może być lepiej, a Twoja kariera wystrzeli jak z procy. Tak, jest opcja, że będzie to błąd i totalna porażka – ale od tego one są, żebyś wyciągał z nich wnioski i uczył się. Jeśli boisz się porażki, może Cię to hamować przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby Cię przybliżyć do celu. Eksperymentuj! To bardzo ważne w zarządzaniu karierą.
    7. Nie przestawaj się rozwijać
      Gdy skończyłeś studia cieszyłeś się, że nareszcie koniec nauki? Zarządzanie karierą to też zarządzanie swoimi kompetencjami. Jeśli chcesz osiągać swoje cele, budować wizerunek eksperta i świadomie się rozwijać, Twoja nauka nigdy się nie skończy. Nauka to nie tylko studia czy szkolenia. To też kompetencje nabywane w czasie pracy. Spotkania z mentorem – bardziej doświadczonym kapitanem, który ostrzeże Cię, w którym morzu widział Krakena. Książki. Spotkania z ludźmi. Każdego dnia masz okazję nauczyć się czegoś nowego, a to poszerza horyzonty. To chyba ważne dla kapitana statku, prawda?
Gdybym miała wybrać najważniejszą z tych zasad, wybrałabym pierwszą, ale prawda jest taka, że wszystkie są ważne, jeśli chcesz świadomie zarządzać swoją karierą. Wprowadź je w życie już dziś i sprawdzaj, jakie to przynosi efekty. Masz inne zasady? Podziel się nimi w komentarzu!

Podobne wpisy