Jak wykorzystać swoje mocne strony?

Już jeden wielki krok za Tobą – odkryłeś swoje mocne strony. Wow! Gratulacje! Czy wiesz jednak, że to nie koniec drogi, ale dopiero jej początek? Dopiero teraz czeka Cię prawdziwa praca! Dziś będzie sporo rozmyślania i poszerzania perspektywy. To drugi z cyklu artykułów Tygodnia Mocnych Stron – pierwszy przeczytasz tutaj, a dzisiaj dowiesz się, jak wykorzystać mocne strony.

No dobra, mamy to. Wiesz już, w czym jesteś dobry, albo jesteś na najlepszej drodze do tego, by wkrótce to odkryć. Choć już jest to duże osiągnięcie – nie wszyscy docierają do tego punktu – aby w pełni cieszyć się z odkrycia mocnych stron, musisz jeszcze je rozwijać i je wykorzystywać.

Po wypełnieniu testu StrengthsFinder otrzymujesz obszerny raport na temat Twoich mocnych stron oraz Action Plan – plan działania, który podpowiada, jak je najlepiej wykorzystać. Niektóre z działań możesz wprowadzić niemal od razu, niektóre wymagają czasu lub nawet pewnych zmian. Jeśli jednak nie korzystałeś z tego narzędzia, podpowiem Ci, co warto zrobić. Zachęcam Cię do tego, żebyś spisał swoje przemyślenia i stworzył swój własny plan działania!

  1. Zastanów się, jak wykorzystać swoje mocne strony w pracy i poza nią

Po pierwsze, pomyśl, czy w obecnej pracy w ogóle korzystasz ze swoich mocnych stron, czy są one zamiecione pod dywan? Jeśli już je wykorzystujesz – super, ale może da się jeszcze bardziej? Czy swoje obecne obowiązki możesz wykonywać lepiej/sprawniej/szybciej dzięki swoim mocnym stronom? A może możesz podjąć się całkiem nowych zadań? Jeśli kompletnie nie wykorzystujesz swoich mocnych stron i nie widzisz szans na poprawę, porozmawiaj ze swoim szefem. Dowiedz się, czy w obecnej sytuacji zespołu/firmy jest możliwość zmiany stanowiska czy zakresu obowiązków tak, aby lepiej pasowały do Ciebie. Sam zaproponuj to, w czym czujesz się najlepiej.

A może możesz wykorzystać mocne strony też poza pracą? W jakie dodatkowe zajęcia możesz się zaangażować, by je trenować?

Może w grę wchodzi całkowite przekwalifikowanie się? W jakich zawodach Twoje mocne strony są szczególnie potrzebne? Być może wpadnie Ci pomysł na własny biznes – jaką wartość mógłbyś dać swoim klientom dzięki swoim mocnym stronom? Jakie problemy klientów mógłbyś rozwiązywać?

Wskazówka: nie wiesz, jak zidentyfikować możliwości wykorzystania swoich mocnych stron? Przypomnij sobie (lub obserwuj siebie od dziś) chwile, w których na jakieś wydarzenie/usługę/przedmiot/cokolwiek zareagowałeś myślą “Kurczę, ja zrobiłbym to lepiej. Powinno być tak i tak”. Prawdopodobnie do przygotowania rozwiązania właśnie użyłeś jakiejś mocnej strony. Jak to wykorzystasz? 🙂

  1. Zastanów się, jak możesz rozwijać swoje mocne strony.

Samo posiadanie talentu do czegoś jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Trzeba go ciągle rozwijać, pielęgnować, trenować. Zwłaszcza, gdy jest on jeszcze niedojrzały – czyli nieuświadomiony i “uśpiony”. Przykładowo, ja jako Wizjoner (jeden z 34 talentów według Gallupa) jestem świetna w przygotowywaniu strategii działania, ustanawianiu dalekosiężnych celów i wyobrażaniu sobie przyszłości. Bez rozwijania tej mocnej strony mogę jednak bardzo łatwo popaść w marzycielstwo i planowanie dla samego planowania, bez działania.

Co możesz zrobić? Przyjmijmy, że jedną z Twoich mocnych stron jest organizowanie wydarzeń. Nie czekaj na okazję albo na to, że ktoś akurat Ci coś zleci. Weź sprawy w swoje ręce – najprościej będzie zadzwonić do przyjaciół i zorganizować jakiś wieczór tematyczny, np. wieczór gier planszowych. Musisz załatwić lokal, gry, przekąski, no i gości! Później pójdź o krok dalej i zorganizuj imprezę integracyjną w pracy. Najpierw dla swojego zespołu. Potem, gdy nabierzesz wprawy, zaproponuj szefowi, że zorganizujesz lub pomożesz w organizacji imprezy dla całej firmy. Działaj i zdobywaj kolejne doświadczenia w tym obszarze! Jeśli to Twoja mocna strona, o zorganizowanych przez Ciebie imprezach będzie się mówić jeszcze długo 🙂

A może skorzystasz z pomocy specjalistów? Może warto udać się na jakieś szkolenie, albo przepracować mocne strony z coachem?

Co Ty zrobisz jeszcze w tym tygodniu dla swoich mocnych stron?

  1. Komunikuj swoje mocne strony.

Skonfrontuj to, czego się o sobie dowiedziałeś z tym, co myślą o Tobie inni. Czy zgadzają się? Spytaj, w jakich sytuacjach widzą, że wykorzystujesz swoje mocne strony? Kiedy myślą, że jesteś w danej rzeczy naprawdę dobry? Czy zauważają, że posiadasz takie mocne strony, jak X, Y, Z? Powiedz swoim współpracownikom, jakie są Twoje mocne strony i jak chciałbyś je wykorzystywać. Być może będziesz w stanie jednemu z Twoich kolegów pomóc uporać się z jakimś zadaniem? Powiedz też więcej o sobie szefowi. Czy jest szansa, żebyś dostawał więcej zadań, w których możesz wykazać się swoim talentem? Czy może widzi dla Ciebie lepszą rolę w zespole lub w całej organizacji?

Więcej o tym, jak mówić o swoich mocnych stronach, w kolejnym wpisie już wkrótce – jeszcze w tym tygodniu 🙂

 

Jak widzisz, prawie w ogóle nie podałam Ci na tacy gotowych rozwiązań. Ciężko byłoby to zrobić dla wszystkich mocnych stron 🙂 Zachęcam Cię do zastanowienia się i trochę myślenia poza pudełkiem, żeby dowiedzieć się, jak wykorzystać swoje mocne strony.

Zadeklaruj się – co zrobisz już dziś, by rozwinąć swoje mocne strony? Podziel się w komentarzu 🙂

Podobne wpisy