Przed Wami ostatnia już część Słowniczka Kariery. Dziś dobijamy do zetki 🙂 Sprawdź, jak można inaczej zdefiniować talent, jakie umiejętności wpisywać w CV, jaka jest wartość wartości i dlaczego warto zarządzać swoją własną karierą. To trzeba wiedzieć!
Przeczytaj pozostałe części Słowniczka:
Część 1. ABCD – Assessment Centre, Błędy, CV, Development Centre
Część 2. EFGH – Ekspert, Facebook, Google, HR
Część 3. IJKL – Inwestycja, Języki obce, Kompetencje, List motywacyjny
Część 4. ŁMNO – Łowcy głów, Mocne strony, Networking, Ocena okresowa
Część 5. PRSŚ – Personal branding, Rozmowa kwalifikacyjna, Szkolenia, Ścieżka kariery
T – Talent
Talent do tańca, talent artystyczny, talent do gry na pianinie… Z tym najczęściej kojarzy nam się słowo talent. I zazwyczaj, jeśli nie posiadamy żadnej z tych artystycznych umiejętności, twierdzimy, że żadnych talentów nie posiadamy. A wystarczy tylko zdefiniować je nieco inaczej 😉
Instytut Gallupa definiuje talenty jako nasze naturalne sposoby działania, powtarzające się sposoby zachowania, myślenia i odczuwania, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie. W dwóch słowach – nasze mocne strony, o których więcej przeczytasz w moim wpisie o tym, jak je odkryć.
O tym, że talenty warto rozwijać, chyba nikogo nie trzeba przekonywać, ale jak to robić? O tym tutaj.
U – Umiejętności
MS Office, j. angielski – biegle, prawo jazdy kat. B.
Tak najczęściej wygląda sekcja “Umiejętności” w przeciętnym CV kandydata 😉
I co pracodawca ma z tego wyciągnąć? Osób z takim zestawem jest milion pięćset. Jak chcesz się wyróżnić?
Wykorzystaj to, jak mało kandydatów szczegółowo opisuje swoje umiejętności i wyróżnij się! Wpisz wszystko, co potrafisz robić, a co przyda się na stanowisku, na jakie aplikujesz. Aplikujesz na menedżera projektu? Napisz, jakie metodologie i oprogramowanie wspierające znasz. Napisz, że potrafisz zarządzać zmianą, koordynować pracę zespołu projektowego do X osób (ze swojego doświadczenia), że potrafisz zaplanować i kontrolować budżet projektu… Masz MNÓSTWO umiejętności, pokaż to! Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie o umiejętnościach w CV.
W – Wartości
Wartości to wszystko to, co ważne w naszym życiu, nasze życiowe priorytety; obszary, którymi się kierujemy, dokonując wyborów i podejmując różne życiowe decyzje. To na przykład rodzina, kariera, pieniądze, wiara, pasja, radość. Nawet, jeśli w tym momencie nie jesteś w stanie z głowy powiedzieć, jakie są Twoje wartości, one w Tobie są. Coś sprawia, że podejmujesz takie, a nie inne decyzje. Poświęć trochę czasu i odkryj swoją hierarchię wartości, by lepiej rozumieć swoje postępowanie, a także podejmować bardziej świadome decyzje. Polecam Ci serdecznie książkę Kamili Rowińskiej “Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”, w której znajduje się doskonałe ćwiczenie do odkrywania i ustalania hierarchii swoich wartości.
Y – Yaay!
Dzisiaj mamy 5 słów w słowniczku, zamiast standardowych 4, ale to dlatego, że jedno jest specjalne. Yaay!, czyli okrzyk radości! Życzę Ci jak najwięcej takich momentów, w których możesz głośno wykrzyknąć: hurra! 🙂
Z – Zarządzanie karierą
Być może wydaje Ci się, że nie da się świadomie zarządzać swoją karierą: przecież nie wiesz, co może stać się za rok, dwa, a już na pewno nie 10! Niestety, jesteś w ogromnym błędzie. Zarządzanie własną karierą nie tylko jest możliwe, ale jest wręcz konieczne, by prowadzić satysfakcjonujące życie zawodowe. Nawet jeśli obawiasz się planować, bo nie wiesz, co może kryć przyszłość, musisz przecież reagować na to, co dzieje się tu i teraz. Poznaj 7 zasad zarządzania swoją karierą, weź stery w swoje ręce i miej wpływ na to, jak wygląda Twoje życie zawodowe. Inaczej będziesz musiał wypełniać plan, jaki ktoś przygotował dla Ciebie:
“Jeśli nie stworzysz własnego planu na życie, prawdopodobnie znajdziesz się w planie kogoś innego. Zgadnij, co w nim dla ciebie przygotowano? Nic specjalnego.” – Jim Rohn