O tym, kim jest Projektant Kariery i jak może Ci pomóc, pisałam już tutaj. Może zastanawiasz się, jak właściwie wygląda projektowanie kariery? Zdradzam Ci dzisiaj 4 rzeczy, których być może nie wiedziałeś o projektowaniu kariery.
Projektowanie kariery jest elastyczne
To nie jest tak, że plan kariery to dokument, którego trzeba się sztywno trzymać pod karą grzywny. To nie jest też tak, że projektant kariery narzuca Ci swoją wizję. To nie jest tak, że skoro w programie jest dzisiaj sesja o wartościach, to nie możemy zrobić sesji o czymś innym.
Najbardziej podczas sesji projektowania kariery zależy mi na tym, by Klient nauczył się to robić samodzielnie. Czyli, gdy już opuści mój gabinet po ostatniej sesji, żeby potrafił już sam odpowiedzieć sobie na ważne pytania związane z karierą zawodową i… nigdy do mnie nie wracał! Taki to model biznesowy, że Klienta ma się tylko na raz 😉
Chcę, by przy następnym dylemacie zawodowym, który na pewno w życiu pojawi się jeszcze nieraz, Klient potrafił podjąć samodzielną decyzję, opartą na samoświadomości, na swoich wartościach, na swoich mocnych stronach. Dzięki temu Klient nie musi się przez całe życie trzymać ustalonej razem ze mną drogi – raczej jest sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem 🙂
Projektowanie kariery, chociaż ma pewne ramy, jest bardzo otwarte i elastyczne, a jego końcowy wynik – plan kariery – jest raczej bardziej kierunkiem, niż nakazem. Czego przede wszystkim chcę nauczyć moich Klientów to…
Projektowanie kariery ma dawać poczucie kontroli nad swoim życiem zawodowym
…że potrafią i mogą podejmować samodzielne, świadome wybory zawodowe (i w ogóle życiowe, bo w projektowaniu kariery nie trzymamy się tylko tematów stricte zawodowych).
Przejście przez proces coachingowy czy proces projektowania kariery (który ma w sobie dużo z coachingu) daje Klientom wzmocnienie, zaufanie do siebie, przekonanie, że życie leży w ich rękach. Bywa, że Klient specjalnie nie wyznacza sobie jakiegoś superkonkretnego celu zawodowego, ale i tak jest w 100% zadowolony ze współpracy, bo zrozumiał, że tylko od niego zależy, w jakim kierunku rozwinie swoją karierę i cieszy się, że został wyposażony w odpowiednie narzędzia.
Projektowanie kariery nie jest na zawsze
Z tematem elastyczności wiąże się kolejny punkt – projektowanie kariery to nie jest coś, co wykonuje się raz, a dobrze i starcza na całe życie. Ale o tym napisałam cały osobny artykuł, do którego lektury Cię zachęcam: Projektowanie kariery nie jest na zawsze!
W skrócie: nie ma się co bać, że raz wybrany kierunek okaże się niewłaściwy, bo dzięki narzędziom, które poznajesz podczas procesu projektowania kariery, potrafisz wycofać i odnaleźć nowy! Poza tym, świat zmienia się tak szybko, że wręcz głupotą byłoby tworzyć jeden plan na całe życie. To nieuniknione, że będziesz musiał zmienić swoje plany zawodowe na pewnym etapie życia.
Projektowanie kariery jest procesem
Proces to, według Słownika Języka Polskiego, przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Proces, jak każda zmiana, wymaga czasu, żeby się zadział.
Jedna konsultacja z projektantem kariery czy jedna sesja coachingowa to jeszcze nie proces (ale mogą one zapoczątkować pewne procesy myślowe w Twojej głowie). Procesy projektowania kariery, które prowadzę, mają pewną charakterystykę:
- składają się z poszczególnych faz i kroków,
- fazy i kroki są logicznie ułożone, nie możemy przejść do fazy 2 bez fazy 1,
- rozpoczynają się już przed 1 sesją, gdy wysyłam Klientowi do wypełnienia ankietę powitalną,
- kończą się, gdy Klient osiągnie założony cel.
Czyli… jak każdy proces 🙂
Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam Ci proces projektowania kariery i zachęciłam do tego, by przyjrzeć się temu tematowi bliżej.