Wchodzisz na rynek pracy, być może jeszcze studiując lub ucząc się. Masz mętlik w głowie, towarzyszy Ci lekki strach, ale też adrenalina. Tak oto zaczynasz swoją karierę zawodową… i co dalej? Co robić? Na czym się skupić, rozpoczynając swoje zawodowe podboje? Mam dla Ciebie 4 ważne wskazówki.
Pytaj i chłoń
Mam nadzieję, że nie należysz do grona osób, które cieszą się, że po studiach nareszcie czeka ich koniec nauki. Bo teraz dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa z nauką – masz 100% wpływu na to, czego się uczysz! Pamiętaj jednak, że uczyć się można na wiele sposobów, a książki i szkolenia to tylko niektóre z nich.
Bądź otwarty na wiedzę – nie tylko tę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, wynikającą z doświadczenia. Słuchaj starszych kolegów, zadawaj im pytania (na serio przyjmij zasadę, że nie ma głupich pytań. Zadałeś pytanie, a ktoś Cię wyśmiał? To on ma problem, a nie Ty). Rozmowy z nimi to nie tylko źródło wiedzy potrzebnej Ci w pracy, ale też równie, a może i bardziej cennej, wiedzy życiowej. Pytaj o ich wcześniejsze doświadczenia, ścieżki kariery, dylematy, przed którymi postawiło ich życie. Ucz się i wyciągaj wnioski dla siebie.
Nawiązuj kontakty
Dołączanie do firmy jako “ten nowy” może być wyzwaniem, ale też i doskonałą okazją (i “wymówką”) do zapoznawania się: “Cześć, jestem tu nowy, czy nie wiesz, gdzie jest…?”. Bądź otwarty i staraj się poznać jak najwięcej osób w swojej firmie. Zagaduj do osób czekających, aż ekspres wypluje ich kawę lub czajnik podgrzeje wodę. Pytaj, w którym dziale pracują i co robią. Bierz udział w różnych wydarzeniach firmowych, zgłaszaj się na ochotnika do organizowania lub udziału w różnych akcjach.
Oczywiście, nie poprzestawaj na swojej firmie. Rozglądaj się za różnymi warsztatami i spotkaniami, na których możesz poznać ciekawych ludzi. Następnie staraj się te znajomości podtrzymywać. A po co to wszystko? Sieć kontaktów to bardzo ważny zasób w zarządzaniu swoją karierą. Pomyśl sam – do kogo w pierwszej kolejności zwróciłbyś się po pomoc, gdybyś miał problem X: do pierwszej osoby, która wyskoczy Ci w Google na hasło “X”, czy do znajomej Ci osoby, o której wiesz, że jest ekspertem od X?
Eksperymentuj i doświadczaj
Znam wiele osób, które myślą o zmianie zawodu na bardziej ich interesujący, ale się boją. Dlaczego się boją? Bo nie wiedzą, co ich tam czeka, jak sobie poradzą. Masz taką przewagę, że jeszcze nikt Cię nie zaszufladkował, a przede wszystkim – sam się nie zaszufladkowałeś. Zapewne masz jakiś pomysł na swoją karierę, ale wiedz, że na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy musisz być elastyczny – plany na kilka lat do przodu szybko się zdezaktualizują.
Dlatego sprawdzaj. Podoba Ci się praca marketingowca? Sprawdź, jak tam jest. Czujesz pociąg do sprzedaży? Spróbuj swoich sił i tam. Możesz też podejść do eksperymentów z innej strony – wybierając raz małą firmę rodzinną, raz średnie przedsiębiorstwo o zasięgu lokalnym, a innym razem międzynarodową korporację. Doświadczaj i sprawdzaj, gdzie czujesz się najlepiej.
Któregoś razu podczas stażu spotkałam w kuchni kolegę z roku. Okazało się, że też odbywa staż w tej samej firmie, choć w innym dziale. Jego mina zdradzała wszystko – to zdecydowanie nie było miejsce dla niego. Czy uznawał staż za stratę czasu? Nie! Poznał fajnych ludzi i dowiedział się o sobie ważnej rzeczy – nigdy więcej korporacji!
Nie namawiam Cię, abyś zmieniał pracę co pół roku. Jednak jeszcze w czasie studiów możesz zrobić kilka praktyk w różnych działach, różnych firmach. A już jako etatowy pracownik pamiętaj: nie ma nic złego w zmianach i przekwalifikowaniu się. W końcu nie dowiesz się, jak jest gdzieś indziej, jeśli sam tego nie sprawdzisz.
Notuj swoje predyspozycje i preferencje
Ta wskazówka jest trochę kontynuacją poprzedniej. Gdy sprawdzisz się w różnych rolach i różnego typu obowiązkach, notuj sobie, co najbardziej Ci się podobało, a z czym więcej wolałbyś nie mieć do czynienia. Postaraj się zaobserwować, jakie zadania przychodzą Ci bez problemu, z czym sobie dobrze radzisz i do jakiej dziedziny najbardziej Cię ciągnie. Proś kolegów i przełożonych o informację zwrotną na temat swojej pracy. Sprawdzaj, w jakim zespole i z jakim szefem najlepiej Ci się współpracuje. Poznawaj siebie i rynek pracy.
Rób to już od pierwszego dnia swojej pierwszej praktyki, a za parę lat sobie podziękujesz. Dzięki takiej analizie podejmowanie decyzji zawodowych będzie dla Ciebie w przyszłości pestką.
Wkraczasz właśnie w niesamowicie ekscytujący etap w swoim życiu. Nie pozwól, by Twoją karierą zawodową rządziły przypadki! Skup się w swoich pierwszych latach życia zawodowego na tych kilku rzeczach, a dalsza kariera będzie dla Ciebie źródłem radości i satysfakcji.