nie wiem co robić w życiu

Nie wiem, co robić w życiu – coraz częściej trafiacie na tego bloga zadając Googlowi to pytanie. Kiedyś takie pytanie było proste: Aniu, kim chcesz zostać, gdy będziesz duża? A ty, Michałku, kim będziesz, gdy dorośniesz? Bo i odpowiedzi były proste – piosenkarka, policjant, strażak, lekarka… Pytanie powraca jak bumerang w szkole średniej. Odpowiedź już taka prosta nie jest, ale TRZEBA jej udzielić, bo od niej zależy przyszłość. Tymczasem mało z nas tak naprawdę ją zna. Nawet kilka, kilkanaście lat później. I… nic nie szkodzi.

Wymagamy od dzieci niemożliwego: by planowały całą swoją przyszłość już w wieku 15-16 lat, gdy wybierają szkołę średnią. Dlaczego całą przyszłość? Bo ciężko zdawać na maturze inne przedmioty, niż te, na które był nacisk w klasie o danym profilu. Ciężko wybrać studia inne niż te, na które dostaniemy się z maturą z tymi przedmiotami Ciężko potem wybrać pracę inną niż tę, na którą wskazuje wykształcenie. Bo szkoda tych 5 lat…

Nie wiesz, co robić w życiu? Wystarczy jedna decyzja

Młodzi ludzie nie wiedzą jeszcze zbyt dużo o świecie i bardzo mało wiedzą o samych sobie. Tę wiedzę zdobywamy wraz z kolejnymi doświadczeniami: życiowymi i zawodowymi. Ale nie zawsze z niej korzystamy. Trzymamy się myślenia “nie po to studiowałem 5 lat, żeby teraz robić coś innego”, “za późno na zmiany (słyszę to już od 30-latków!)”,”nie zmienię pracy, bo co, jeśli będzie GORZEJ?”… Trzymamy się tego myślenia nawet wtedy, gdy obecna praca nas męczy, drażni i wypala.

Ale czy naprawdę stać Cię na to, by spędzać swój cenny czas w miejscu, które do Ciebie nie pasuje?

A wystarczy niewiele: wystarczy decyzja, że przejmujesz odpowiedzialność za swoje życie zawodowe i od tej pory wszelkie decyzje z nim związane podejmujesz ŚWIADOMIE (przeczytaj, dlaczego warto podejmować świadome decyzje zawodowe). Nie dlatego, że tak trzeba. Nie dlatego, że tak robią wszyscy. Nie dlatego, że ktoś tego od Ciebie oczekuje. Nie dlatego, że jesteś już za stary. Tylko dlatego, że wiesz, że to będzie dla Ciebie najlepsze. Nie szkodzi, że jeszcze nie wiesz. Dowiesz się. Tylko podejmij tę decyzję.

„Mam XX lat i nie wiem, co robić w życiu…” Nigdy nie jest za późno!

Czy wiesz, że Harrison Ford jeszcze po 30tce był stolarzem? Stan Lee swój pierwszy większy komiks wydał w wieku 38 lat.

Ale… Kojarzysz tego wesołego staruszka z logo KFC? To pułkownik Sanders, który założył pierwszą restaurację z chrupiącymi kurczakami w wieku 65 lat! Swoją pierwszą, przydrożną restaurację założył w wieku 40 lat, jednak splajtowała i dopiero ćwierć wieku później odniósł prawdziwy sukces.

 

Nigdy nie jest za późno – chyba że zdecydujesz, że jest!

 

Bo kto tak właściwie powiedział, że w wieku 19 lat musimy już mieć wszystko wymyślone i zaplanowane? Kto powiedział, że do 30-tki już powinniśmy mieć na koncie znaczące sukcesy w karierze? Kto powiedział, że po studiach już nie powinniśmy nic zmieniać i do końca życia zajmować się jednym zawodem?

Całe życie przed Tobą

Tak naprawdę i w wieku 20, i 40, i nawet 50 lat można powiedzieć, że… jeszcze całe życie przed Tobą! Wiele osób nawet w wieku emerytalnym pracuje – nie dlatego, że musi, tylko dlatego, że chce. Z drugiej strony są ludzie, którzy przechodzą na emeryturę, ciesząc się dobrym zdrowiem, ale po kilku miesiącach bez pracy zaczynają chorować, a nawet szybko umierają. Bo brakuje im celu, sensu w życiu, który dawała im praca.

Nie wiem, skąd się bierze takie przekonanie, że w okolicach 30stki powinniśmy już wiedzieć na 100%, że to, co robimy, to właśnie “ta jedyna praca”. Moi Klienci często mają poczucie winy, że jeszcze tego nie wiedzą albo że nic znaczącego nie osiągnęli (mimo że mają kochającą rodzinę i podkreślają, że rodzina jest dużo ważniejsza dla nich, niż kariera). Poczucie winy!!! A przecież przed nimi jeszcze 30 lat pracy!

Nie wiesz, co robić w życiu? Nie spiesz się. Odkrywaj. Masz czas!

A jeśli potrzebujesz wsparcia w odkrywaniu tego, co możesz dalej robić w życiu, sprawdź moją książkę “Idealnie Dopasowana – kariera szyta na miarę”! Czytaj więcej >

Podobne wpisy