Na wypadek, jakby nudziło Ci się w okresie świąteczno-noworocznym, przygotowałam subiektywną listę najciekawszych, najlepszych albo po prostu najbardziej przydatnych artykułów, podcastów i filmów 2017 roku w temacie pracy, kariery i rozwoju osobistego. W sumie aż 39 pozycji do przeczytania, obejrzenia lub posłuchania. Zadbałam o to, żeby żadne źródło nie powtórzyło się 2 razy (poza moim blogiem 😉 ), dzięki temu zyskujesz równocześnie listę 36 miejsc, w które warto często zaglądać. Miłego!
Na początek 3 najpopularniejsze artykuły CareerUP w 2017 roku:
-
- 11 wskazówek, jak stworzyć skuteczny profil w LinkedIn – najczęściej czytany i komentowany post. Skarbnica wiedzy dla każdego, kto chce budować swoją markę osobistą w sieci.
-
- Jak odkryć, co chcę robić w życiu? – 7 kroków do odnalezienia swojego własnego “tego czegoś” w życiu zawodowym 🙂
-
- Jak inwestować w siebie i jak wybrać dobre szkolenie? – artykuł do przeczytania koniecznie wtedy, gdy myślisz o swoim rozwoju. Jak nie popaść w pułapkę szkolenia dla samego szkolenia? Plus relacje z kilku szkoleń, w których brałam udział w 2016 roku.
A teraz – wyłowione z sieci, najlepsze kawałki podzielone na 4 kategorie:
Rekrutacja i szukanie pracy
-
-
- 4 sposoby by dostać pracę na określonym stanowisku bez wcześniejszego doświadczenia – Dobra Rekruterka dzieli się pomysłami na to, co robić, gdy chcesz zmienić branżę (na przykładzie rekrutacji, ale wskazówki są uniwersalne) lub awansować.
-
- „Rozmowa o pracę to nie teatr, gdzie każdy odgrywa swoje role” – wywiad z Darkiem Knyziakiem o ludzkim obliczu HR’u – ciekawa rozmowa z kilkoma odważnymi ocenami pracy “pań z HR-u” i o najważniejszej umiejętności rekrutera.
-
- Popularne zwroty w CV. Które usunąć? Które dodać? – Kilka banalnych zwrotów, które lepiej usunąć CV wraz z propozycjami ich zamiany od Monster Polska. Pozycja obowiązkowa dla piszących CV!
-
- 5 największych błędów, jakie popełniają szukający pracy w domu i jak ich uniknąć – artykuł Agnieszki Skupieńskiej będzie szczególnie wartościowy dla freelancerów, ale polecam go każdemu, kto szuka pracy – podane wskazówki można bardzo łatwo przeredagować dla szukających pracy “w biurze”.
-
- Przychodzi kandydat do rekrutera… Czym jest rekrutacja oparta na dowodach? – wywiad Harvard Business Review Polska z dr. Piotrem Prokopowiczem, autorem książki na temat zastosowania wyników badań naukowych w praktyce rozwoju procesów personalnych. Czy CV i list motywacyjny wkrótce odejdą do lamusa, a czytanie CV przez rekrutera przed rozmową jest błędem?
-
- 5 sposobów, żeby nie zaproszono Cię na rozmowę o pracę – porady na gorąco od Sylwii Czajki-Jansen po przeprowadzeniu rekrutacji na swoją wirtualną asystentkę. Przydadzą się w każdej rekrutacji 🙂
-
- Co robi headhunter i jak dać mu się złapać? – Do posłuchania (albo przeczytania – dostępna transkrypcja) – 41. odcinek podcastu Marcina Iwucia, w którym rozmawia z Natalią Bogdan, założycielką i CEO agencji Jobhouse, pełen wartościowych wskazówek o tym, co robić, by nie szukać, a być szukanym 🙂
-
- Talenty w rozmowie o pracę i w pracy. Wywiad Dominika Juszczyka z Michałem Zwierzem – kolejny podcast w moim zestawieniu. Bardzo inspirująca rozmowa nie tylko o talentach i nie tylko o pracy. 50 minut czystej inspiracji – mój notatnik pękał w szwach 😉
-
- 8 błędów kandydatów, które denerwują rekruterów – często to rekruterzy denerwują kandydatów, dlatego warto poznać spojrzenie drugiej strony. Portal NoFluffJobs przepytał rekruterów, czego bardzo nie lubią u kandydatów. Jeśli chcesz dostać pracę, lepiej unikaj tych błędów!
Kariera, rozwój zawodowy
-
- Specjalisto, dlaczego nie cenisz się na rynku pracy? – Apel od Dookoła Pracy do specjalistów, aby nie zaniżali swoich oczekiwań finansowych ze względu na strach i inne wymówki. Zachęcam też do przeczytania dyskusji w komentarzach!
-
- Studia to nie wszystko. Weź sprawy w swoje ręce! – Kasia Zyg z Flairup zachęca do wzięcia odpowiedzialności za swoje doświadczenie i rozwój zawodowy i do przemyślenia swoich dotychczasowych wyborów.
-
- 4 błędy, przez które nie zarabiasz więcej – Chcesz zarabiać więcej, ale nie wiesz, jak do tego doprowadzić? Czy jedyną opcją jest zmiana pracy? Pracuj.pl przedstawia 4 sposoby na to, jak zwiększyć swoje zarobki.
-
- Pierwsze dni w nowej pracy… – Co warto robić po dołączeniu do nowego zespołu, by szybko się w nim odnaleźć i wdrożyć w nowe obowiązki? Porady z Centrum Kariery Goldenline.
-
- Jak zarządzać po awansie? – 5 porad z bloga Kobieta Managerem dla osób, które dopiero co były koleżankami, a stały się szefowymi.
-
- Jakie kompetencje najbardziej cenią prezesi firm? To trzy „miękkie” umiejętności – Business Insider zdradza, jakich kompetencji poszukują prezesi firm, ankietowani w globalnym badaniu PwC “CEO Survey”. Niektórzy mogą się mocno zdziwić 🙂
-
- Moich 5 zasad działania w LinkedIn (i nie tylko) – Dariusz Użycki zdradza swoje zasady dobrego networkingu, które przydadzą się zdecydowanie nie tylko na tym portalu, ale też w codziennych dyskusjach w pracy.
-
- Wszechstronność czy specjalizacja – co jest lepsze? – Szeroko czy wąsko? Skupiać się na jednej dziedzinie, czy po trochu na różnych? Odpowiada Jacek Kłosiński. Niech nie dziwi Cię obecność szympansa w środku artykułu 😉
-
- Czy można żyć z pasją, pracując w korporacji? – Focus w próbie odpowiedzi na pytanie, czy praca w korporacji i pasja mogą iść w parze. Ja nie widzę przeszkód! Sprawdź, co na ten temat mają do powiedzenia bohaterowie artykułu.
-
- Czy jesteś już gotowa na pracę? – Artykuł od Mamo Pracuj skierowany głównie do mam myślących nad powrotem na rynek pracy. Przesłanie artykułu jednak jest wartościowe dla każdego, kto oddaje stery swojego życia zawodowego w ręce innych.
HR, rynek pracy
-
- Jawność zarobków w Polsce – czy jest to możliwe? – Czy doczekamy się w Polsce podawania zarobków w treści ogłoszeń o pracę? Odpowiedź stara się znaleźć Ula Zając-Pałdyna.
-
- Dokąd zmierza rynek pracy w Polsce? – Na początku roku PulsHR przepytał 10 menedżerów o ich przewidywania dotyczące rynku pracy w Polsce. Ciekawe wnioski!
-
- Boisz się, że zastąpi Cię robot? – Jeśli boisz się, że przez automatyzację stracisz pracę, przeczytaj te wskazówki Kasi Borowicz. Artykuł skierowany do rekruterów, ale zdecydowanie wiedza ta przyda się w każdej branży!
-
- Szef Burger Kinga zanim przyjmie do pracy, zawsze zadaje to pytanie – Jakie to pytanie i jak na nie odpowiedzieć? Czyli Mam Startup o podejściu dwóch prezesów z różnych branż do postaw współpracowników.
-
- Jak przekuć kryzys marki pracodawcy w sukces? Analiza case’u AVON Polska – Maja Gojtowska o głośnym przypadku zwolnienia pracowniczki, która zachorowała na raka. Czy AVON wyszedł z tego kryzysu obronną ręką?
-
- Jaśniepan Kandydat? – Jak to jest z tym rynkiem pracownika i co o roszczeniowej postawie kandydatów myślą rekruterzy? Czy kandydatom trzeba się kłaniać? Sprawdź odpowiedź HR Polska.
-
- Spadek zaangażowania Polaków – Ponad połowa pracowników w Polsce nie czuje zaangażowania w wykonywane obowiązki. Ja mam na to prosty przepis ;), warto jednak przeczytać tę analizę HR Standard i samemu zastanowić się nad swoim zaangażowaniem.
-
- Employer Branding i Millenialsi – jak kandydaci sprawdzają przyszłe miejsce pracy? – Ci okropni millenialsi już nawet nie chcą zaglądać do zakładki “Kariera” na stronach pracodawców 😉 Skąd więc czerpią wiedzę o pracy w danej firmie? Odpowiada Think Kong.
-
- Z psem do pracy – czy światowy trend przyjmie się w Polsce? – Oby tak! 😀 Obecność pupila w pracy bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, a nawet kreatywność.
Rozwój, psychologia
-
- 10 powodów strachu przed sukcesem – Strach przed porażką – ok… Ale strach przed sukcesem? Tak, on też występuje i to bardzo często. Zobacz, co ma na ten temat do powiedzenia Michał Pasterski i czy te obawy dotyczą także Ciebie.
-
- Inne życia – Masz tak czasem, że rozgrywasz w głowie alternatywne scenariusze Twojego życia? Ja tak 😀 Każdego dnia dokonujemy jakichś wyborów i często spychamy na dalszy plan pewne pasje lub projekty. Może warto do nich zajrzeć i zostać na dłużej, tak jak na blogu u Andrzeja Tucholskiego.
-
- Zamień słomiany zapał na parę do działania – Aż 13 porad od Pani Swojego Czasu na temat słomianego zapału. Czy to faktycznie negatywne zjawisko? Jak je okiełznać i doprowadzić daną rzecz do końca? A może lepiej… nie doprowadzać jej do końca?
-
- A gdy popełnię błąd? No właśnie, co wtedy? Czy świat się zawali? Zdroworozsądkowe podejście Kamili Rowińskiej do podejmowania decyzji i działania mimo niepewności efektu.
-
- Dlaczego większość ludzi nie realizuje swoich marzeń? – Wpis z bloga Architektura Sukcesu spodobał mi się szczególnie dlatego, że sama ostatnio podejmowałam temat marzeń na blogu. Autor wskazuje, na jakiej podstawie należy budować marzenia i co robić, by je spełnić.
-
- Jak słuchać, żeby usłyszeć? – Jedna, prosta wskazówka, która pozwoli Ci lepiej słuchać. Z całego serca polecam cały kanał #BoWarto na YouTube, tworzony przez mojego znajomego, Bartka Olejniczaka 🙂
-
- Coaching – moda czy potrzeba? Rozmowa z Magdą Fres – Odcinek podcastu Motivita dla wszystkich tych, którzy nie do końca wiedzą, czym jest coaching i na czym polega. Albo myślą, że wiedzą i mylą coaching z mówcami motywacyjnymi.
Hej, heej, ale nie czytaj i nie słuchaj wszystkiego naraz! 😉 Podziel się w komentarzu swoimi tegorocznymi odkryciami albo własnymi tworami. Dołącz się do bilbioteczki!
-