Obejrzyj i/lub przeczytaj streszczenie

 

Jak zarabiać więcej, jeśli w mojej branży się nie da?

Napisała do mnie jedna z Czytelniczek z prośbą o pomoc:

Hej, śledzę Twój fanpage, oglądam Twoje live’y i nasuwa mi się pytanie: a co jeśli ktoś wykonuje pracę, którą lubi i jest w tym dobry i chętnie by w tej branży został, ale jest to branża, w której mało się zarabia, a potrzebuje zarabiać więcej?

Ja jestem dokładnie w takiej sytuacji i totalnie nie wiem, co z tym dalej zrobić…

Najpierw spróbowałam w ten sposób, że obok swojego pełnego etatu w tej branży dobrałam sobie jeszcze pracę dodatkową – również w tej branży, no ale przez to radykalnie mi zmalała ilość wolnego czasu, a dochody wciąż mam raczej niskie.

Czuję się jak pod „szklanym sufitem”, a bardzo potrzebuję go przebić. Dalsze zwiększenie ilości pracy (w tej samej branży) nie wchodzi w grę, wiadomo przecież, że życie nie może się ograniczać do samego pracowania, już i tak się czuję trochę przeciążona dwoma pracami.

W nagraniu omawiam aż 11 sposobów na przekroczenie „magicznej” bariery zarobków, nie tylko w branży copywritingu.

Jak zarabiać więcej? Jak przebić szklany sufit w zarobkach?

 • Sprawdź, czy szklany sufit to fakt (zanim zaczniesz narzekać, że w Twoim zawodzie na da się zarobić więcej)
  Zorientuj się, czy faktycznie w obecnym miejscu pracy nie jesteś w stanie zarabiać więcej. Jeśli faktycznie osiągasz już górny pułap widełek, sprawdź, jak sytuacja wygląda u innych pracodawców – czy jest to norma w branży.
 • Wynegocjuj podwyżkę
  Jeśli okaże się, że pracodawca nie wykorzystał jeszcze całego budżetu na Twoje stanowisko – negocjuj podwyżkę. Sprawdź moje szkolenie “Wynegocjuj podwyżkę i zarabiaj tyle, ile jesteś wart”
 • Weź dodatkowe zlecenia lub znajdź dodatkowe płatne zajęcie
  Nie w każdej pracy będzie to możliwe, ale jeśli masz zawód (albo umiejętność), który pozwala na dodatkowe zlecenia, poszukaj ich (np. grafik, korektor, tłumacz, korepetytor). Nie każdy chce, by zwiększenie zarobków było wynikiem zwiększenia ilości pracy. Musisz sam zdecydować, co w danym momencie życia jest dla Ciebie ważniejsze: więcej czasu wolnego czy więcej pieniędzy.
 • Zmień charakter pracy, ciągle pozostając w branży
  Przykładowo, zamiast wykonywać dla kogoś pracę A, ucz innych umiejętności przydatnych w A. Znajdź sposób na to, w jaki inny sposób możesz wykorzystać swoje kompetencje lub jakie możesz uruchomić dodatkowe źródła dochodu z większą stawką.
 • Specjalizuj się
  Copywriterów jest na rynku dużo, ale ilu jest copywriterów specjalizujących się w tekstach medycznych w języku niemieckim? Dzięki specjalizacji będziesz mógł podnieść swoje stawki.
 • Przemyśl założenie własnej firmy (freelancing)
  Pracując „na swoim” masz większą swobodę zawierania umów z różnymi klientami. Możesz nawet pracować na kontrakcie dla dotychczasowego pracodawcy (co obniża jego koszty, a więc może też zwiększyć Twoje zarobki).
 • Zdecyduj, że będziesz najlepszy w swojej dziedzinie
  Pamiętaj, że na szczycie zawsze jest najwięcej miejsca – bo niewielu podejmuje ten wysiłek, by się tam dostać. Nieustannie podnoś swoje kompetencje i dostarczaj usługi najwyższej jakości, a będziesz mógł podnosić stawki.
 • Wyróżnij się
  Oferuj coś wyjątkowego, coś unikalnego na rynku, np. połącz różne swoje kompetencje i oferuj pakiet usług lub zwiększ szybkość realizacji zleceń. Co Ciebie może wyróżnić? Sprawdź, czego potrzebują klienci i postaraj się im to dostarczyć.
 • Znajdź lepiej płacących klientów
  Jako freelancer wybierz lepiej płacącą grupę docelową, a jako pracownik etatowy – lepiej płacącego pracodawcę.
 • Zbieraj rekomendacje
  Dużo łatwiej będzie Ci pozyskiwać lepiej płatnych klientów, gdy udowodnisz wysoką jakość swoich usług. Utwórz portfolio i zbieraj rekomendacje od klientów (lub od współpracowników na Linkedinie)
 • Otwórz swoją głowę na różne możliwości!
  Przede wszystkim nie zamykaj się na jedyny słuszny model zarabiania! Bądź kreatywny i znajduj różne sposoby na zwiększenie swoich zarobków.
A oto, jaką odpowiedź otrzymałam od czytelniczki po livie:

To bardzo pomocne wskazówki, natchnęłaś mnie do działania i w dodatku powiedziałaś jak działać – cudownie! 🙂 Wcielam zatem w życie i wierzę, że się uda 🙂

Dzięki raz jeszcze!

Czy Tobie również przydadzą się te wskazówki? Daj znać w komentarzu!

Podobne wpisy