Jak wybrać dobre szkolenie?

Zawsze powtarzam, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie. Jeśli zainwestujesz w odpowiednie szkolenie, będziesz mógł na zdobytych kompetencjach zarabiać więcej i więcej – tak, że cena szkolenia szybko Ci się zwróci. Mało tego – wiedza, umiejętności i postawy, które zdobyłeś, zostaną z Tobą już zawsze! W zeszłym roku bardzo często inwestowałam, a teraz zbieram plony. Dowiedz się, jak wybrać dobre szkolenie, a potem zapoznaj się z listą polecanych przeze mnie szkoleń, w których brałam udział w 2016 roku.

Od kilku-kilkunastu lat rynek szkoleniowy w Polsce wydaje się być wręcz przesycony. Nowe firmy szkoleniowe powstawały (co miało związek z szerokim strumieniem Funduszy Europejskich) i nadal powstają jak szalone, a trenerów można znaleźć w każdej dziedzinie (w tym samozwańczych trenerów rozwoju osobistego). Jak połapać się w tym wszystkim? Jak nie dać się oszukać? Jak wybrać dobre szkolenie, po którym otrzymamy sensowny zwrot z inwestycji?

Jak wybrać dobre szkolenie

  1. Poznaj swoje potrzeby. Wielu ludzi zbyt impulsywnie podchodzi do zakupu szkoleń. Zobaczą przykuwającą oko reklamę, profesjonalnie zmontowane video i kupują bilet, nie zastanawiając się nawet, po co im takie szkolenie i co z niego mają wynieść.Mało tego – słyszałeś o education junkie? To osoby, które niemal “ćpają” szkolenia. Jeszcze podczas pierwszego szkolenia, kupują bilety na drugie. Raczej nie umówisz się z nimi na weekend, bo w weekendy zazwyczaj… szkolą się 🙂 Wydają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie na szkolenia, czując się doskonale, bo przecież robią coś dla swojego rozwoju! To oczywiście godne pochwały, jeśli dzięki szkoleniom zmieniają siebie, swoją pracę, stają się skuteczniejsi itp. Problem pojawia się jednak, gdy tej całej wiedzy i umiejętności… nigdy nie wykorzystują. Szkolą się dla samego szkolenia, dla tej “niesamowitej energii”, nie zdając sobie sprawy, że wypychają kieszenie innych, tylko czekających, aż ofiara zapisze się na kolejne szkolenie.Jak więc mieć pewność, że dane szkolenie jest dla Ciebie?
  • Pomyśl, w jakim miejscu w życiu teraz jesteś i co jest przed Tobą. Chcesz się przekwalifikować? Rozpocząć własny biznes? Zdobyć umiejętności potrzebne do awansu? » Jakiej wiedzy i umiejętności będziesz do tego potrzebował? PO CO Ci ta wiedza?
  • Chcesz wiedzieć, jak polepszyć relacje z innymi? Chcesz lepiej poznać siebie? Chcesz zaobserwować swoje reakcje w różnych sytuacjach? » W jaki sposób możesz się tego dowiedzieć?
  • Potrzebujesz motywacji, kopa do działania? » Czy rzeczywiście potrzebne Ci jest do tego szkolenie? Jak inaczej możesz sobie to zapewnić?
  1. Wybierz typ działania rozwojowego. Jeśli myślisz, że jedynym sposobem na zdobycie nowych kompetencji jest szkolenie – mylisz się. Szkolenie to tylko jeden z typów działań rozwojowych, których na rynku jest aktualnie całe spektrum. Typy te różnią się od siebie, a często wrzucane są do jednego worka (np. wszystko związane z rozwojem osobistym to z pewnością coaching).Poniżej wyjaśnię, czym charakteryzują się poszczególne typy i dla kogo są najodpowiedniejsze.
  • Szkolenie/warsztat/trening – wrzucam jako jedną grupę na potrzeby tego artykułu, choć i między tymi działaniami są różnice. Ich głównym założeniem jest przekazanie wiedzy (bardziej szkolenia) i ćwiczenie umiejętności (trening i warsztat). Najczęściej są to działania grupowe, choć trening może być też indywidualny. Prowadzących nazywa się trenerami lub szkoleniowcami.
    Dla kogo? 
    Wybierz tę grupę, jeśli przede wszystkim zależy Ci na zdobyciu nowej wiedzy i nowych umiejętności.
  • Szkolenie/wydarzenie motywacyjne – na takim szkoleniu raczej nie nauczysz się niczego nowego, ale może (choć nie musi, nie na każdego to podziała) dać Ci motywację do działania, energię. Organizatorzy zapraszają mówców, którzy opowiadają inspirujące historie albo po prostu krzyczą, że “jesteś zwycięzcą” – poklepują Cię po główce. Prowadzących nazywa się mówcami motywacyjnymi. Uwaga! To NIE JEST coaching! Internet będzie wmawiał Ci inaczej. Zdarza się, że mówca motywacyjny jest równocześnie trenerem i/lub coachem, ale na scenie wydarzenia motywacyjnego nie występuje w tej roli!
    Dla kogo? Dla tych, którzy szukają motywacji, kopa do działania, inspiracji.
  • Coaching – oto, czym jest. To proces, relacja pomiędzy coachem i klientem, która skupia się na celu klienta. Coach nie doradza, nie wskazuje rozwiązań – coach jest “tylko” strażnikiem celu, tzn. pilnuje, czy klient zbliża się do jego osiągnięcia. Z definicji International Coaching Federation: “Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności.Profesjonalni coachowie zapewniają nieustającą współpracę przygotowaną specjalnie w celu niesienia pomocy klientom w osiąganiu satysfakcjonujących rezultatów w ich życiu zawodowym i osobistym. Coachowie pomagają ludziom poprawiać ich osiągnięcia i podnosić jakość ich życia.” O coachingu zdecydowanie napiszę jeszcze osobny wpis 🙂
    Dla kogo? Na studiach doszliśmy do wniosku, że dla wszystkich, ale nie dla każdego. Dla tych, którzy chcą świadomie wziąć samorozwój w swoje ręce, chcą skutecznie osiągać cele.
  • Konsultacje/doradztwo – znowu, są tu różnice, ale można zgrupować na potrzeby artykułu. Konsultacje to zasięgnięcie opinii, np. na temat wymyślonych przez nas rozwiązań. Doradztwo to dostarczenie gotowych rozwiązań, przy czym doradca bierze pod uwagę indywidualne warunki, w których działa klient.
    Dla kogo? Dla tych, którzy szukają potwierdzenia słuszności swoich działań albo szukają różnych opcji, chcą upewnić się, że idą w dobrym kierunku lub otrzymać gotowe rozwiązania.
  • Projektowanie kariery  – to proces, który czerpie z coachingu garściami. Opiera się na zadawaniu pytań i wykonywaniu przez klienta różnorakich ćwiczeń, dzięki którym odkrywa swoje mocne strony, pasje, ustala cel zawodowy. Projektant Kariery wspiera klienta w stworzeniu jedynej w swoim rodzaju, uszytej na miarę ścieżki i planu kariery.
    Dla kogo? Dla osób po szkole średniej, w trakcie i po studiach, dla osób zaczynających karierę zawodową, jak i dla tych bardziej doświadczonych, zwłaszcza, jeśli czują potrzebę zmian w życiu.

Lista jest jeszcze długa, można dopisać do niej jeszcze: mentoring, seminaria, konferencje, modne ostatnio mastermindy, no i takie bardziej oczywiste, jak kursy zawodowe czy studia/studia podyplomowe. Zależało mi jednak na pokazaniu różnic pomiędzy powyższymi metodami.

  1. Wybierz “dostawcę”. Gdy już wiesz, czego i w jakim temacie potrzebujesz, musisz teraz przebić się przez ścianę ogłoszeń, reklam… Na co zwracać szczególną uwagę?
    • Sprawdź doświadczenie osoby prowadzącej. Czy to na pewno osoba, od której chcesz się uczyć? Czy jest ekspertem w danej dziedzinie? Czy ma kwalifikacje, pozwalające prowadzić szkolenie w danym obszarze?
    • Jeśli lubisz papierki (lub ich potrzebujesz), sprawdź, czy za udział w szkoleniu dostaniesz certyfikat.
    • Sprawdź cenę. Czy jesteś gotowy ponieść dany koszt? Czy szkolenie jest warte danej ceny – lub czy cena nie jest podejrzanie niska?
    • Dokładnie sprawdź zakres tematyczny i szczegółowy program szkolenia. Jeśli coś takiego nie jest udostępnione – nie bierz nic w ciemno!
    • Zastanów się, czy udział w szkoleniu pozwoli Ci zrealizować swoje cele – tzn. zaspokoi potrzeby, o których pomyślałeś w punkcie 1.
    • Sprawdź, czy udostępnione są referencje, opinie o szkoleniach danej firmy. Ich brak jeszcze nie musi zapalać czerwonej lampki (być może ktoś dopiero zaczyna prowadzić szkolenia, a ma naprawdę wysokie kwalifikacje). Jeśli są, sprawdź, czy są naprawdę wartościowe – czy oceniają merytorykę, czy tylko organizację i smak kawy w przerwach.

Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się dla Ciebie przydatne przy wyborze kolejnego szkolenia czy innego działania rozwojowego 🙂 Teraz chciałabym podzielić się z Tobą (i polecić!) szkoleniami, w których brałam udział w 2016 roku. Ułożone są chronologicznie 🙂

 

Szkolenia, w których brałam udział w 2016 roku

7.02.2016 – Kobieta Niezależna, Rowińska Business Coaching, Wrocław

Kamilę Rowińską obserwuję już niemal 10 lat, bo tak jak ona chciałam być superhiperkolorowym dyrektorem w pewnej firmie kosmetycznej 😉 Prawdopodobnie to dzięki jej działaniom zainteresowałam się coachingiem. Byłam już po lekturze książki o tytule tym samym, co szkolenie i nie wahałam się ani chwili, gdy zobaczyłam, że Kamila ze swoim flagowym szkoleniem przyjeżdża do Wrocławia. 8 godzin, ponad 700 kobiet, pokłady energii, ale też konkretna wiedza – tak w kilku słowach można streścić szkolenie.

Wyniosłam z niego m.in. wiedzę o zarządzaniu budżetem (choć wprowadziłam ją w życie dopiero jakieś 5 miesięcy później). Ja już tego nie potrzebowałam, ale innym kobietom szkolenie na pewno otworzyło oczy i pozwoliło zrozumieć, że to one są odpowiedzialne za stan swoich finansów i w ogóle za swoje życie, a także mają wiele mocnych stron. Polecam każdemu (nawet mężczyznom! Tak, tak, było paru rodzynków :)). Więcej o szkoleniu dowiesz się na specjalnej stronie Kobieta Niezależna. Najbliższe terminy (2018): 3 marca w Chorzowie, 13 maja w Warszawie, 15 lipca w Gdańsku i 29 września we Wrocławiu – na to szkolenie, po dwóch latach, wybieram się ponownie 🙂

06.08.2016, Letnia Akademia Stylu – Dominika Zaborowska i Katarzyna Kolasa

Pewnie zastanawiasz się, cóż to za zwrot z inwestycji dało mi szkolenie o szmatkach? 😉 Ano takie, że teraz zwracam zdecydowanie większą uwagę na to, co kupuję. Nie kupuję nowego ubrania, dopóki nie spełni kilku warunków – m.in. najważniejszego, czyli czy będę miała do czego je nosić? Dzięki temu w kieszeni zostaje mi co miesiąc nawet kilka stówek. Co ciekawe, Dominikę Zaborowską też znam z czasów mojej działalności w firmie kosmetycznej. W tamtych czasach czarowała makijaże i świetnie opowiadała o pielęgnacji cery. Teraz jest też ekspertem od stylu i wizerunku. Te 8 godzin dało mi dużo więcej, niż mogłam się spodziewać! Wiem już, jak dobierać ciuchy do swojej sylwetki, jak bawić się modą. Dominika aktualnie oferuje podobne szkolenie – Koniec z modą, czas na styl.

1.10.2016 – Życie Bez Ograniczeń – Milewski & Partnerzy, Kraków

Od wydarzeń motywacyjnych do tej pory stroniłam, bo nie widziałam w nich dla siebie większej wartości. Tego typu wydarzenia to zresztą największe pułapki na education junkies. Chciałam jednak zobaczyć na żywo Nicka Vujicica (a i Kamili Rowińskiej nigdy za wiele ;)) i jechałam na wydarzenie z pewnym celem.

Byłam w takim momencie w życiu, że potrzebowałam energetycznego kopniaka, ale od razu wiedziałam, jak go wykorzystać i przełożyć na działanie. Takim osobom polecam tego typu wydarzenia. Jeśli chcesz magicznie odnaleźć sens życia, motywację, energię, “zmienić swoje życie” – to niestety, samo uczestnictwo w takim wydarzeniu nic Ci nie da. Ja dostałam to, co chciałam – a nawet trochę więcej, bo z wystąpienia Jakuba B. Bączka wyniosłam kilka ciekawych technik pracy ze sobą. Dowiedz się więcej o kolejnej edycji i innych wydarzeniach organizatora.

19.11.2016 – Ty i Twoja marka online, Joanna Ceplin, Wrocław

To było jedno z najlepszych jednodniowych szkoleń, na jakich kiedykolwiek byłam! W 8h zmieściło się tyyyle wiedzy, że głowa mała 🙂 Szkolenie notowałam niemal słowo w słowo – wszystkie informacje były bardzo przydatne. Social media nie mają już przede mną tajemnic 😉 Szkolenie obejmowało Facebooka, Instagrama i LinkedIn, a zaczęło się ogólnym wprowadzeniem do kreowania swojej marki. Przeczytaj więcej o szkoleniu i sprawdź najbliższe terminy.

Ta piątka szkoleń/wydarzeń wywarła na mnie największy wpływ w zeszłym roku. Najważniejsze jest to, że wprowadziłam zdobytą wiedzę i umiejętności w życie. Nie zwlekaj z tym po szkoleniu – rób to jak najszybciej, by wiedza i energia nie wyparowały! Pamiętaj, żeby regularnie wracać do notatek. Zdziwisz się, ile znajdziesz tam ważnych informacji, które pominąłeś ostatnio 🙂

PS Niektóre z powyższych linków są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zakup, ja dostanę pewną prowizję. Nic na tym nie tracisz! 

A Ty, na jakim ciekawym szkoleniu byłeś ostatnio? Czy potrafiłeś wybrać dobre szkolenie? Podziel się w komentarzu i napisz, co było dla Ciebie na nim najważniejsze 🙂

Podobne wpisy