jak uniknąć stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnejWysyłasz z CV i z niecierpliwością czekasz na kontakt ze strony rekrutera. W końcu słyszysz dźwięk dzwonka i widzisz nieznany numer na wyświetlaczu. Drżącą dłonią sięgasz po telefon…

Dzień dobry, z tej strony Rekruter z Firmy, Do Której Pani Aplikowała, czy rozmawiam z Panią Iksińską?

Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w trakcie szukania pracy. Telefon ten oznacza w końcu, że Twoje CV wzbudziło zainteresowanie i przedstawiciel firmy chce Cię bliżej poznać! Radość, poczucie wygranej, zadowolenie z siebie, satysfakcja miesza się jednak często… ze stresem, a tego gagatka to jakoś nie lubimy za bardzo. Jak uniknąć stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak sobie z nim radzić i zminimalizować jego wpływ na Ciebie, by rozmowa poszła Ci śpiewająco?

Przygotuj się, by uniknąć stresu na rozmowie!

Im lepiej jesteś przygotowany, tym mniejszy stres. Przypomnij sobie chociaż egzaminy na studiach. Co decydowało o tym, że się stresowałaś/eś? Albo legendy o wykładowcy, albo “powaga” egzaminu, albo nie do końca dobre przygotowanie właśnie. Pomijając pierwszy powód, tak samo jest z rozmową kwalifikacyjną. Twój stres zależy od ważności danej rozmowy (czy to praca, którą koniecznie chcę mieć? Czy muszę wypaść perfekcyjnie, czy w sumie to obojętne, idę bo idę?) i poziomu Twojego przygotowania.

Co rozumiem przez przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 • Znasz na wskroś działalność firmy i ogłoszenie, na które aplikowałaś/eś.
 • Znasz na wskroś swoje CV. To nie takie oczywiste, jak się wydaje!
 • Przygotowałeś sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Nie chodzi o to, by mieć je wyryte na pamięć, ale żeby nie stresować się, gdy nagle pojawi się jakieś pytanie, a Ty będziesz potrzebował na odpowiedź dłuższej chwili. Przygotuj sobie raczej ogólne treści, które chcesz przekazać w swojej wypowiedzi.
 • Przygotowałeś się merytorycznie. Czasami ktoś może chcieć sprawdzić Twoją wiedzę teoretyczną, pewne pojęcia, które praktycznie i “na czuja” rozumiesz, ale nie byłbyś w stanie z miejsca przytoczyć definicji. Czasami może się okazać, że działasz w pracy według pewnego modelu, a nawet nie wiesz, że jest to jakiś model i jak się nazywa.
 • Powtórzyłeś język(i). Jeśli w ogłoszeniu była mowa o znajomości języków obcych, możesz być pewien, że na którymś etapie rekrutacji Twój poziom znajomości języka będzie sprawdzany! Jeśli dawno nie miałeś kontaktu z językiem, już na kilka dni przed rozmową staraj się jak najwięcej słuchać, czytać i mówić w danym języku, żeby go znowu “poczuć”.
 • Wiesz, gdzie dokładnie masz iść, gdzie się zgłosić i na kogo powołać się w siedzibie firmy.
 • Masz przygotowane pytania, które chcesz zadać pracodawcy. Pamiętaj, że Ty też masz decyzję do podjęcia – zadanie pytań pozwoli Ci jak najlepiej zdecydować. Przeczytaj więcej o tym, o co możesz pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Jeśli jest taka konieczność, wziąłeś urlop lub poprosiłeś o możliwość późniejszego rozpoczęcia/wcześniejszego skończenia pracy w dniu rozmowy.

Popracuj nad pewnością siebie

Możesz mieć doskonałe wykształcenie, bogate i ciekawe doświadczenie, dodatkowe kwalifikacje i wspaniałe osiągnięcia, ale… wstydzić się o nich mówić, przez co na samą myśl o rozmowie trzęsą i pocą Ci się ręce. Czasami, gdy pracuję z Klientami nad ich CV lub listami motywacyjnymi (bazując oczywiście tylko i wyłącznie na informacjach, które mi dostarczyli), po lekturze twierdzą, że czują, jakby to nie było o nich… A przecież czarno na białym widać, jakimi są wspaniałymi kandydatami!

Pewność siebie i wysokie poczucie własnej wartości jest często mylone z arogancją, a mówienie o sobie w superlatywach z przechwalaniem się. Tak naprawdę sam decydujesz, czym to jest. Sam sobie odpowiedz na pytanie, jak Twoje postrzeganie tych spraw wpływa na Twój stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Zmień nastawienie i punkt widzenia

Wielu kandydatów podchodzi do rozmowy rekrutacyjnej w bardzo niezdrowy sposób, traktując siebie jako parobka, który przyszedł prosić łaskawego pana o możliwość pracy dla niego.

Zapamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której obie strony mają jakiś interes. Tak, Ty szukasz pracy, ale pracodawca szuka pracownika! Tak, pracodawca ma miejsce pracy i oferuje pewne wynagrodzenie, ale Ty masz kompetencje i oferujesz swój czas! Można więc powiedzieć, że jesteście na równorzędnych pozycjach, a czasami bywa tak, że to pracodawca potrzebuje Ciebie bardziej, niż Ty jego!

Dla wielu moich klientów zdanie sobie z tego sprawy było przełomem w ich poszukiwaniach pracy. Gdy zaczęli traktować siebie jako partnera równego pracodawcy, ich pewność siebie poszybowała w górę i nie mieli problemów, by z przekonaniem i bez stresu mówić o sobie i swoich sukcesach.

Dbaj o szczegóły

Są pewne oczywiste sprawy, o których trzeba pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną, ale często to one powodują najwięcej stresu.

Po pierwsze – ubiór. Dowiedz się przed rozmową, jaki obowiązuje dress code lub wydedukuj to, biorąc pod uwagę wszystkie informacje o firmie, które zebrałeś. Inaczej ubierzesz się na rozmowę do banku, a inaczej do startupu. Przede wszystkim pamiętaj, by było schludnie i wygodnie. Nowe buty czy inny niesprawdzony jeszcze element garderoby nie będzie dobrym pomysłem – jeśli coś będzie Cię uciskać lub boleć, podniesie to tylko Twój stres.

Po drugie – punktualność. Jeśli nie jesteś pewien dokładnej lokalizacji firmy lub tego, jak tam dotrzeć, sprawdź to jeszcze przed rozmową. Wybierz się na spacer po okolicy i zobacz, którędy się wchodzi do budynku, czy jest gdzie zaparkować lub czy w pobliżu jest przystanek komunikacji miejskiej. Zaplanuj swoje przybycie na ok. 10-15 minut przed rozpoczęciem rozmowy. Spróbuj przewidzieć takie sytuacje jak korki i urwana trakcja tramwajowa, przygotuj sobie alternatywną trasę. Jeśli spóźnienie stanie się nieuniknione, miej w telefonie numer do osoby, z którą byłeś w kontakcie ze strony firmy. W razie konieczności poinformuj o opóźnieniu.

Po trzecie – woda. Niezależnie od pogody miej ze sobą butelkę wody, która ugasi pragnienie, ale też uspokoi nerwy.

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być Twoim sprzymierzeńcem!

Wprawdzie w tytule artykułu jest mowa o uniknięciu stresu, ale chyba najważniejszą poradą, jaką chciałabym Ci przekazać jest to, żebyś… nie starał się koniecznie tego stresu unikać. Tak, żeby nie odczuwać go w ogóle. Bo tak się nie da!

Jeśli pojawia się stres, oznacza to, że Ci zależy. To dobry znak! Stres działa też mobilizująco i pobudzająco. Pamiętaj, że osoba, z którą będziesz rozmawiać powinna zdawać sobie sprawę z tego, że kandydat może być zestresowany i będzie to traktować jako coś normalnego. To na jej barkach leży stworzenie takiej atmosfery, by stres nie przeszkadzał Ci w swobodnej rozmowie.

Więcej o stresie w pracy przeczytasz tutaj.

Przygotowałam dla Ciebie podsumowanie – listę 13 rzeczy, które pomogą Ci zminimalizować stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wydrukuj i traktuj ją jako checklistę przed każdą czekającą Cię rozmową. Powodzenia!

13 rzeczy, o których musisz pamiętać, by uniknąć stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 1. Zapoznaj się z działalnością firmy, bądź przygotowany na pytania z tym związane.
 2. Dokładnie i kilkukrotnie przeczytaj opis stanowiska, którego będzie dotyczyć rozmowa.
 3. Prześledź swoje CV, przypomnij sobie szczegóły poszczególnych stanowisk i swoje osiągnięcia.
 4. Przygotuj sobie odpowiedzi na często zadawane pytania, ale nie ucz się ich na pamięć – po prostu wiedz, co chcesz powiedzieć.
 5. Przygotuj się merytorycznie – np. powtórz pewne pojęcia ze swojej branży.
 6. Zanurz się w języki obce, które mogą być sprawdzane podczas rozmowy, tak, żeby czuć się swobodnie.
 7. Zapytaj o dokładny adres i nazwisko osoby, z którą masz się spotkać.
 8. Przygotuj swoje pytania do pracodawcy.
 9. Popracuj nad swoją pewnością siebie, by nie bać się mówić o sobie w superlatywach.
 10. Podejdź do rozmowy jako spotkania dwóch równorzędnych partnerów, którzy chcą razem robić interesy.
 11. Ubierz się wygodnie, stosownie do dress code’u.
 12. Zadbaj o to, by dotrzeć punktualnie, najlepiej przygotuj sobie alternatywną trasę w razie korków lub awarii komunikacji miejskiej.
 13. Pamiętaj, że nie musisz całkowicie eliminować stresu – jego lekki poziom nawet Ci pomoże!

Podobne wpisy