Mam nadzieję, że po lekturze artykułów o odkrywaniu i wykorzystaniu swoich mocnych stron wiesz już na ten temat nieco więcej, a może nawet jesteś w stanie wskazać u siebie te najwyraźniej się manifestujące 🙂 Czas więc na działanie – przedstawię Ci konkretne wskazówki na temat tego, jak pisać o swoich mocnych stronach w CV oraz jak mówić o nich podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak mówić/pisać o swoich mocnych stronach?

Najważniejszą uwagę chciałabym przekazać już na samym początku artykułu (ech, totalnie nie potrafię budować napięcia…). Najważniejsze jest, aby o swoich mocnych stronach… w ogóle mówić! Niestety, mamy z tym wciąż duże problemy (zwłaszcza kobiety, choć nie tylko, ale fajnie pokazuje to ten artykuł Pauliny Basty). Zaczęłam zastanawiać się, skąd to wynika, i wyróżniłam dwa główne powody:

  • brak znajomości/brak świadomości siebie (i tym samym swoich mocnych stron)
  • coś, co najłatwiej nazwać mi skromnością.

Z pierwszym punktem, jeśli czytasz artykuły z Tygodnia Mocnych Stron, prędzej czy później sobie poradzisz. Wierzę w Ciebie 🙂

Punkt drugi natomiast bardzo mnie fascynuje. Faktycznie, z moich obserwacji wynika, że ten punkt głównie tyczy się kobiet. Skromność, brak wiary w siebie czy pewności siebie… Myślę, że sprowadza się to do tego, że nikt nigdy nie nauczył nas mówić o swoich mocnych stronach. Nie mamy problemu z tym, żeby zauważyć mocne strony innych, ale jak już pytane jesteśmy o swoje mocne strony… “Ojej! Ja nie wiem!”, “Głupio tak o sobie mówić…”, “Nie powinnam tak się wychwalać”, “No wiesz, ciężko tak na szybko…”. Znasz to? Moje pytanie jest takie:

Kto Ci tak powiedział? Gdzie jest napisane, że nieładnie/głupio/arogancko jest mówić o sobie dobre rzeczy?

Halo! Nie zgadzam się na takie myślenie! Masz w sobie tyle dobrych i pięknych rzeczy, że głupio to jest to chować w sobie! To nie jest arogancja! Według Słownika Języka Polskiego PWN, arogancja to «zuchwała pewność siebie połączona z lekceważeniem innych». W którym momencie, mówiąc o swoich mocnych stronach, lekceważysz innych? Zwłaszcza w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej, coś takiego NIE MA MIEJSCA. Masz prawo głośno mówić o swoich mocnych stronach, talentach sukcesach. Masz prawo się chwalić (nie mylić z przechwałkami).

Zostawiam Ci ten temat do przemyślenia, przechodzę tymczasem do konkretów.

Mocne strony w CV – przepis na CV pełne mocnych stron

  • zaznacz swoje mocne strony już na samym początku, w podsumowaniu zawodowym. W czym jesteś ekspertem? Jakim jesteś pracownikiem? Czym możesz się pochwalić? Co Cię wyróżnia?
  • zamiast sucho opisywać obowiązki, pisz więcej o osiągnięciach. Co udało Ci się osiągnąć na danym stanowisku? Co robiłeś lepiej niż inni? Czy zdobyłeś jakieś nagrody – jeśli tak, to za co?
  • poświęć osobną sekcję na kluczowe umiejętnościWarto udowodnić swoje umiejętności, np.: Przygotowywanie raportów i analiz – w obecnym miejscu pracy moje raporty wykorzystywane są na zebraniach zarządu i wspomagają analizę wyników biznesowych.
  • gdy wymieniasz szkolenia, napisz, czego się na nich nauczyłeś – sam tytuł to za mało.
    Przykładowo: Szkolenie “Skuteczna komunikacja w zespole” – zdobyłem umiejętności związane z przekazywaniem skutecznej informacji zwrotnej oraz delegowaniem zadań.
    UWAGA! Umiejętności te muszą być aktualne! Jeśli na szkoleniu byłeś 10 lat temu i właściwie od momentu szkolenia nie wykorzystałeś zdobytej wiedzy, o szkoleniu w ogóle nie pisz w CV.
  • nie bój się pisać o zainteresowaniach, szczególnie wtedy, gdy Twoje pasje wykorzystują Twoje mocne strony. Na przykład wyobrażam sobie, że sklejanie modeli samolotów wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości – też w dążeniu do celu.

Pamiętaj, żeby wszystkie powyższe punkty i tak dostosować do treści ogłoszenia/obowiązków na stanowisku! Pamiętasz? 

Wpadło mi właśnie do głowy, że w sumie bardzo fajnym pomysłem… byłoby podzielenie się swoimi mocnymi stronami ze StrengthsFindera! Nie spotkałam się z tym jeszcze w żadnym CV, a gdybym była rekruterem, na pewno przykułoby to moją uwagę, było fajnym startem dyskusji, i dawałoby dodatkowe informacje – nie tylko miałabym na tacy talenty, ale też mogłabym przypuszczać, że dla danej osoby bardzo ważne jest poznanie siebie, rozwój osobisty i skoro zaaplikowała na daną ofertę, to prawdopodobnie jest ona zgoda z jego mocnymi stronami. Same plusy dla pracodawcy! Jak ktoś sprawdzi, niech da znać o rezultatach 🙂

Jak mówić o mocnych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zakładamy, że Wasze CV przechodzą pierwsze sito 🙂 Dostajecie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zawsze pytanie o Wasze mocne strony będzie brzmiało po prostu “Jakie są Pani/Pana mocne strony”, ale na początku zmierzmy się właśnie z nim. Co wtedy robić?

  • Nie panikować 🙂 Ale to już chyba opanowane!
  • Wybrać z całej gamy mocnych stron te (najlepiej 3 lub tyle, o ile jesteś proszony), które będą wspierać Cię na stanowisku, o które się ubiegasz, które mają z nim związek.
  • Wypowiedzieć je 🙂 Niech wybrzmią z dumą i pewnością siebie!
  • Udowodnić – podać przykłady zastosowania w przeszłości.

W jakich innych pytaniach może kryć się pytanie o mocne strony? Albo inaczej – przy jakich pytaniach można w odpowiedzi przemycić swoje mocne strony? Kilka przykładów:

  • Proszę mi opowiedzieć coś o sobie. Wykorzystaj to pytanie na swoją korzyść! Wiele ludzi tutaj właśnie panikuje, bo nie wiedzą, od czego zacząć, o czym mówić. A właśnie o mocnych stronach! Przygotuj sobie swój własny sales pitch, w którym… sprzedajesz samego siebie. O proszę, pomysł na kolejny artykuł jak znalazł.
  • Dlaczego chce Pani/Pan pracować na tym stanowisku? Wiem, że kandydaci nie lubią tego pytania, no ale wiem, że się pojawia, więc chociaż Wam powiem, jak odpowiedzieć. W odpowiedź wpleć, że między innymi dlatego, że będziesz mógł wykorzystać swoje mocne strony, czyli: … 🙂
  • Proszę mi powiedzieć o Pani/Pana największym sukcesie zawodowym. Jeśli masz ich kilka :), wybierz taki, gdzie naprawdę wykorzystałeś swoje mocne strony i skup się na tym, jak go osiągnąłeś – oczywiście wspominasz wtedy o mocnych stronach.
  • Co wyróżnia Panią/Pana spośród innych kandydatów? Nie znasz innych kandydatów, ale wierzysz, że każdy ma wyjątkowy zestaw mocnych stron… a Twoje to takie i takie… 🙂

Chyba zauważasz schemat? Oczywiście, nie musisz starać się każdego pytania sprowadzać do swoich mocnych stron! Brzmiałoby to co najmniej dziwnie i podejrzanie. Jeśli jednak nie doczekasz się bezpośredniego pytania, szukaj swojej szansy. Możliwości jest dużo więcej, ale za bardzo bym się powtarzała 🙂

Z pytaniem o mocne strony na rozmowie niemal nierozerwalnie łączy się… pytanie o słabe strony. Na ten temat powstanie jednak zapewne osobny artykuł, a jako że trwa Tydzień Mocnych Stron – nie będziemy się słabymi stronami zajmować, o.

Podsumowanie

Znowu wyszedł dość długi artykuł, dlatego krótko o najważniejszych punktach:

  • Nie bój się mówić o swoich mocnych stronach. To nie jest nic złego, a już na pewno nie jest arogancją. Doceniaj siebie.


  • Mocne strony w CV możesz zaprezentować na wiele sposobów i w wielu miejscach, np. w profilu zawodowym, kluczowych umiejętnościach, opisie obowiązków (osiągnięć).


  • Na rozmowie kwalifikacyjnej o swoich mocnych stronach powinieneś mówić nie tylko wtedy, gdy pojawi się bezpośrednie pytanie o nie. Możesz wpleść je w swoje sukcesy, doświadczenia, motywację do pracy.


Już wiesz, jak przedstawić swoje mocne strony w CV i na rozmowie? Czas na wykorzystanie tego i odnalezienie swojej Idealnie Dopasowanej pracy!

Podobne wpisy