praca idealnie dopasowana praca

Praca Idealnie Dopasowana — czy to możliwe, by taką dla siebie znaleźć? Tak! Wierzę, że każdy z nas może znaleźć taką dla siebie i wcale nie jest to takie trudne. Przedstawiam Ci sprawdzony przeze mnie i moich Klientów przepis – 6 kroków do Twojej idealnie dopasowanej pracy.

Rozpraw się z blokadami w Twojej głowie, by móc szukać pracy idealnie dopasowanej

Od tego zaczynam każdy proces coachingu kariery z Klientem. Szukamy przekonań i innych blokad, które istnieją tylko w głowie Klienta, a które tylko zakłócają poszukiwania. Przekonania to takie uniwersalne „prawdy” o świecie, w które wierzysz (np. że pierwszy milion trzeba ukraść albo że kobiety nie nadają się na inżynierów). Zajmij się nimi na początku, żebyś mógł pracować nad swoją pracą idealnie dopasowaną z pełną wiarą w to, że taką dla siebie znajdziesz.

Określ swoją wizję przyszłości

Dla większości osób praca nie jest celem samym w sobie — jest środkiem do jakiegoś celu. Dlatego wyjdź od wizji przyszłości. Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie w przyszłości? Gdzie chcesz żyć? W jaki sposób? Jakie masz plany matrymonialno-rodzinne? W jaki sposób chcesz się realizować poza pracą? Odpowiedź na te i podobne pytania pozwoli Ci wyciągnąć wnioski, jaka powinna być Twoja idealnie dopasowana praca, żeby móc tę wizję zrealizować.

Odkryj swoje mocne strony

Badania Instytutu Gallupa potwierdzają, że praca zgodna z Twoimi mocnymi stronami da Ci więcej satysfakcji, radości i sukcesów, niż praca, która zupełnie do Ciebie nie pasuje. Jak twierdzi dr hab. Anna M. Zalewska, profesor Uniwersytetu SWPS,

„Uprawianie zawodu, który nie pasuje do naszego wewnętrznego profilu, organizm może odbierać jako stały stres, codzienny dyskomfort”. 

Chyba nie chcesz sobie tego fundować dzień w dzień? Znajdź obszary, w których jesteś dobry, zajęcia, które nie sprawiają Ci problemu, czynności, w których pomagasz innym.

Określ swoje wartości

Wartości to taki kompas, który pomaga nam podejmować różne życiowe decyzje. Zastanów się: co jest naprawdę dla Ciebie ważne? Co najmocniej liczy się dla Ciebie w życiu? Powinieneś szukać takiej pracy idealnie dopasowanej, byś mógł dzięki niej realizować ważne dla siebie wartości. Realizować, czyli żyć według nic, według swoich zasad. 

Wygeneruj pomysły

Teraz czas na kreatywność! Czas poukładać puzzle. Jaka praca będzie odpowiadać Twojej wizji przyszłości, Twoim wartościom i Twoim mocnym stronom? Znajdź jak najwięcej możliwych kombinacji, nawet jeśli są totalnie nierealne. Na ocenę pomysłów jeszcze przyjdzie czas. Wymyśl nawet zawody, których nie ma na rynku — może stworzysz nową niszę? Niech nie blokują Cię myśli typu “nie mam do tego odpowiedniego wykształcenia” – nie wszystko może przyjść od razu. To na 99% pewne, że będziesz potrzebować trochę czasu (i nauki), aż faktycznie zatrudnisz się w swojej idealnie dopasowanej pracy. To ma być kreatywny czas! Możesz pobawić się ze sobą i ustalić sobie mini-cele, np. „wymyślę 20 różnych pomysłów”. Taka grywalizacja świetnie działa na mózg!

Szukaj inspiracji, gdzie tylko się da — w tym artykule wymieniam 3 nietypowe pomysły na znalezienie idealnej ścieżki kariery. Gdzie Ty poszukasz inspiracji?

Oceń pomysły i wyznacz cele

Dopiero teraz przychodzi czas na ocenę pomysłów. Ustal kryteria, jakimi będziesz się kierował przy ocenie (np. możliwe zarobki, konieczność założenia firmy, jak daleka to branża od aktualnej itp.) i wybierz najlepsze pomysły na idealnie dopasowaną pracę dla siebie. Wyznacz cele, korzystając z moich wskazówek w tym wpisie o wyznaczaniu celów. Ostatnim krokiem jest zaplanowanie, jak dojdziesz do tego celu — jakich potrzebujesz szkoleń? Jak zdobędziesz doświadczenie? Jakie stanowiska „zaliczysz” po drodze? Przygotuj plan, według którego będziesz podążał w swojej karierze, pamiętając równocześnie, że planowanie kariery nie jest na zawsze.

Jeśli chcesz się nauczyć podejmować świadome decyzje zawodowe i znaleźć pomysł na siebie, sprawdź moją książkę “Idealnie Dopasowana – kariera szyta na miarę”! Czytaj więcej 

 

Podobne wpisy