co chcę robić w życiu

„Co chcę robić w życiu” to pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Niezależnie od tego, czy właśnie piszesz maturę, bronisz pracy magisterskiej lub czy masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, możesz stać przed takim samym dylematem – w jakim kierunku dalej iść? Co tak właściwie chcę robić w życiu? Mój dzisiejszy wpis pomoże Ci nakreślić ogólny kierunek Twojej dalszej kariery zawodowej, a być może nawet rozwikłać kilka zawodowych dylematów!

Czy tylko szczęściarze wiedzą, co chcą robić w życiu?

Gdy spotykasz kogoś, kto robi to, co kocha, możesz czasem myśleć „wow, ten to ma szczęście”. Gdy mówi o swojej pracy, oczy mu się błyszczą, usta rozciągają od ucha do ucha, a głos podnosi się w podnieceniu. Czy takie uczucie jest zarezerwowane tylko dla nielicznych?

Absolutnie nie!

Od kilkunastu lat wmawia się nam, że trzeba iść na studia (takie, po których „jest praca”), pilnie się uczyć przez 5 lat, a rynek pracy będzie stał przed nami otworem i machał wesoło ręką pełną ofert. Trzeba złapać jedną taką ofertę i Bogu dziękować, że się udało zdobyć „pewną, bezpieczną” posadę. A jak już się w dobrej firmie zaczepisz, to trzeba tam siedzieć i klepać swoje, bo po co zmieniać – może na gorsze?

I wiele ludzi realizuje ten scenariusz, ciesząc się z tego, co mają i nigdy nie zastanawiają się nawet, czy mogą mieć więcej. Refleksja przychodzi dopiero, gdy może już być za późno – gdy wypalenie zawodowe prowadzi wręcz do ciężkiej depresji – albo gdy nagle zdają sobie sprawę, że nie chcą dalej robić tego, co robią.

Marzy mi się świat, w którym ludzie mają odwagę robić to, co naprawdę lubią. Niestety, czasami powstrzymywani jesteśmy przez „dobrych doradców”, którzy może faktycznie chcą dla nas dobrze, ale po prostu nie zawsze wiedzą, co naprawdę dobre dla nas jest.

Jeśli więc dopiero masz przed sobą wybór ścieżki zawodowej lub wiesz, że ta, po której stąpasz, nie jest do końca dla Ciebie, mam kilka porad i ćwiczeń, które Ci pomogą. Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?

Ułóż te 4 puzzle, by odkryć, co chcesz robić w życiu

Decyzja o tym, co robić w życiu jest tak trudna, bo wydaje się nam, że powinniśmy wybrać jedną jedyną ścieżkę kariery na całe życie. Wybór jest trudny, bo wydaje się ostateczny. Jednak życie zawodowe trwa ok. 40, może nawet 50 lat. Naprawdę myślisz, że przez tyle lat będziesz wykonywać jedno i to samo zajęcie? To było możliwe w pokoleniu naszych dziadków, może rodziców. Jednak teraz świat zmienia się tak szybko, że szaleństwem jest myśleć, że przez całe życie będziesz robić to samo.

Uff! To zazwyczaj słyszę, gdy mówię to swoim Klientom. To dla nich niesamowite odkrycie, które ściąga z nich ten ciężar decyzji. Decyzja ta wciąż jest ważna, jasne! Ale można ją podejmować ze spokojem, że jeśli okaże się niewłaściwa… to nic się nie stanie. Można spróbować z czymś innym!

Nie musisz wybierać jednego zawodu na całe życie, ale to nie znaczy, że masz teraz wybrać pierwszy lepszy. Nie, nie – chcesz wieść satysfakcjonujące życie zawodowe, prawda? Dlatego musisz ułożyć te 4 puzzle, które składają się na Model Idealnie Dopasowanej (szerzej opisuję go w mojej książce Idealnie Dopasowana, w której znajdziesz te ćwiczenia, które pozwolą Ci te puzzle sensownie ułożyć):

Model ID (Idealnie Dopasowanej), Emilia Wojciechowska
rys. Joanna Ambroz

Poznaj swoje mocne strony

Często gdy pytam swoich Klientów o to, jakie mają mocne strony, odpowiadają bez zastanowienia: „żadnych”! A wtedy milknę, patrzę danej osobie w oczy i po prostu czekam. A za chwilę słyszę, że dana osoba ma miliardy talentów!

To jeden z najważniejszych elementów, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie „co robić w życiu”. Dlatego mocno przyłóż się do poszukiwania odpowiedzi.

Odpowiedz sobie szczerze, bez zbędnej skromności, co wychodzi Ci naprawdę dobrze? Za co jesteś chwalony? Jakie zadania nie sprawiają Ci problemów, a na które inni potrzebują mnóstwo czasu i energii? Jakie przedmioty w szkole szły Ci jak po maśle? Koniecznie zajrzyj też do wpisu Jak odkryć swoje mocne strony i skorzystaj z tamtych podpowiedzi.

Nie rezygnuj z marzeń

Choć wydaje się, że marzenia to coś dobrego dla dzieci, ja dobrze Ci radzę: jeśli chcesz wiedzieć, co robić w życiu, odkryj swoje marzenia! A dokładniej: zaprojektuj wizję swojego życia. Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie za 5, 10 lat? Gdzie będziesz? Kim będziesz? Z kim będziesz? Myśl w kontekście totalnie pozazawodowym. To ta wizja pozwoli Ci później odpowiedzieć na pytanie: ok, to co muszę robić, by ta wizja się spełniła?

Poznaj swoje wartości

Wartości to taki kompas, który prowadzi nas przez życie. Wskazują nam to, co jest dla nas naprawdę ważne. Konflikt wartości to jedna z najczęstszych przyczyn poczucia braku satysfakcji i radości z pracy. Jeśli Twoją wartością jest rodzina, jak tu czerpać radość z tego, że zarabiasz dużo, skoro spędzasz w pracy po kilkanaście godzin dziennie, ledwo widząc swoich bliskich?

Gdy odpowiesz sobie na pytanie: co jest dla mnie naprawdę ważne w życiu, dużo łatwiej będzie Ci dopasować do tego odpowiednie zajęcie.

Znajdź swoją misję

To najtrudniejszy element układanki, ale gdy go odnajdziesz, będziesz zastanawiać się, dlaczego to nie było dla Ciebie jasne wcześniej 🙂 Twoja misja to powód, dla którego pojawiłeś się na tym świecie. Wierzę, że każdy z nas jest na tym świecie po coś. Niekoniecznie jest to część jakiegoś większego, boskiego planu, ustalonego X wieków temu – czuję to bardziej w ten sposób, że każdy z nas może znaleźć swoje właściwe miejsce, coś, co będzie go motywować i inspirować do działania mimo przeciwności.

Jak odkryć swoją misję? Dróg jest wiele. Niekiedy przychodzi nagle, uderza nas jak pałkarz piłkę w meczu baseballa. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, gdy wykonujemy jakąś czynność związaną z tą misją. Nagle czujemy: eureka, to jest to! Czasami misja przychodzi we śnie. Pamiętasz to uczucie, gdy budzisz się rano z gotowym rozwiązaniem jakiegoś problemu? Odkrycie misji będziesz odczuwać tak samo, tylko razy milion. Może też przyjść do Ciebie w trakcie głębokiego relaksu. A czasem wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, na przykład: Co byś robił(a) w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? 


Gdy będziesz mieć już wszystkie elementy układanki, będziesz w stanie wyznaczyć sobie życiowe cele, a na ich podstawie – cele zawodowe. Ta droga bywa długa, ale naprawdę warto ją przejść, by nie spędzać 1/3 swojego dnia w miejscu, którego się nienawidzi.

Dodatkowe wskazówki by odkryć, co chcesz robić w życiu

Pomyśl o swoich pasjach

Podobno już 2500 lat temu Konfucjusz mówił „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Co najchętniej lubisz robić „po godzinach”? Informacje z jakich dziedzin chłoniesz jak gąbka? Strony na jaki temat masz w Ulubionych? Jakie masz hobby? Czemu poświęcasz swój wolny czas?

Łączenie pracy z pasją to marzenie wielu ludzi. Zanim jednak rzucisz wszystko, by podążać za swoją pasją, zastanów się – czy na tej pasji da się zarobić? A jeśli się da – czy potrafię to sprzedać? Nie zawsze praca z pasją oznacza własny biznes! Jeśli pasjonują Cię kwiaty, nie musisz otwierać własnej kwiaciarni – najpierw zatrudnij się u kogoś, poznaj ten biznes od środka, a potem – jeśli poczujesz u siebie żyłkę przedsiębiorcy – otwieraj coś swojego. Ale nie musisz. Praca u kogoś też jest fajna, a dla niektórych na pewno bardziej bezpieczna.

Jakie masz kompetencje?

Kompetencje to suma Twojej wiedzy, umiejętności i postaw. To wszystko, co wiesz, co potrafisz zrobić i to, jak się zachowujesz. Co już masz? Jakie formalne i nieformalne wykształcenie zdobyłeś? Jakie kursy ukończyłeś? Czego praktycznego do tej pory się nauczyłeś? Co potrafisz tak dobrze, że mógłbyś instruować innych? Jaką wiedzą mógłbyś dzielić się z innymi? Co w Twoim zachowaniu pozytywnie wyróżnia Cię spośród innych?

Jeśli sumiennie odpowiedziałeś sobie na wszystkie powyższe pytania, powinieneś mieć listę swoich zasobów, czyli wszystkiego dobrego, co w Tobie siedzi. Na tym etapie być może już coś rozjaśniło się w Twojej głowie, jeśli chodzi o wymarzoną pracę. A może nagle przyszedł Ci do głowy już jakiś konkretny pomysł! Jeśli jednak nadal nie wiesz, co dalej z tą listą zrobić, jedziemy dalej.

Co robią Twoi znajomi?

Nie wiesz, co chcesz robić w życiu? A co robią Twoi znajomi? 🙂 Gdy poznajemy nowych ludzi, często jako jedną z pierwszych informacji podajemy lub otrzymujemy to, czym się zajmujemy/zajmują. Wykonywana praca w pewien sposób nas definiuje, staje się częścią naszej tożsamości. Przypomnij sobie, co robią Twoi znajomi. Kiedy ostatnio zareagowałeś na opowieść o pracy swojego znajomego „wow, super, zazdraszczam!”? Co Ci się tak spodobało w jego pracy? Jakie były tam elementy, które szczególnie Cię zainteresowały?

Gdy poznajesz nową osobę, spytaj, czym się zajmuje. Pobaw się trochę w detektywa i spytaj, jak doszła do tego miejsca i co lubi w swojej pracy. A może imponuje Ci praca jakiejś znanej osoby? Spróbuj się z nią skontaktować i zadać podobne pytania. Co złego może się stać? Najwyżej Ci nie odpisze. Czytaj też biografie i wspomnienia różnych osób, być może odnajdziesz inspirację dla siebie.

Co tak naprawdę zawsze chciałeś robić w życiu?

Niemal każdy z nas ma coś takiego, co chciał robić od zawsze – może nawet od dziecka. Jednak marzenia sobie, a życie sobie. Życie, normy społeczne, nauczyciele, rodzice, „powinności”, „trzebasie”, a marzenia zamiata się pod dywan. Podnieś dywan i zobacz, co tam leży. Czy to nadal Twoje marzenie? Czy chcesz je podnieść?

Pamiętaj jednak, żeby do marzeń podchodzić racjonalnie – jak do pasji. Jeśli zawsze chciałeś otworzyć kawiarnię, ale nie masz pojęcia o parzeniu kawy ani o zarządzaniu gastronomią, nie porywaj się z motyką na słońce i nie bierz kredytu na remont tego lokalu, który ostatnio widziałeś i nadawałby się idealnie. Zatrudnij się najpierw w jakiejś kawiarni. Jeśli to naprawdę Twoje marzenie, nie będzie Ci przeszkadzać to, że zaczynasz „od zera” i „nie po to 5 lat studiowałeś na politechnice, żeby teraz kawę parzyć”.

Przejrzyj oferty pracy

Wejdź na portal z ogłoszeniami o pracy i przejrzyj aktualne oferty w swoim regionie albo nawet w całej Polsce. Zobacz, co dzieje się na rynku pracy. Sprawdź, jakie są wymagania na stanowiska, które wydają Ci się interesujące. Spróbuj odnaleźć blogi na temat pracy w danym zawodzie i sprawdź, czy to naprawdę takie fajne, jak myślisz. Może zechcesz się przekwalifikować?

W dobie internetu zdobywanie nowych kompetencji naprawdę nie jest trudne (a czasami wręcz jest bezpłatne!), a oferty studiów podyplomowych, szkoleń i kursów są tak bogate, że aż złapiesz się za głowę ze zdziwieniem: „to to można studiować??” 🙂

Spotkaj się ze specjalistą

Gdy wszystkie powyższe ćwiczenia sumiennie wykonałeś, możesz mieć już ułożony plan albo… mętlik w głowie 🙂 Niezależnie od Twojego stanu warto skonsultować się ze specjalistą, np. coachem kariery. Taka osoba pomoże Ci uporządkować dotychczasowe kompetencje, przygotować plan zdobycia nowych i pomoże uwierzyć w to, że naprawdę możesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym.

„Co chcę robić w życiu” to trudne pytanie. Czy moje wskazówki Ci pomogły? Jeśli nadal masz mętlik w głowie, serdecznie zachęcam Cię do zapoznania się z bezpłatnym fragmentem mojej książki „Idealnie Dopasowana. Kariera szyta na miarę”. Podaj e-mail, na który za chwilę Ci go wyślę!

Całą książkę znajdziesz na www.idealniedopasowana.pl

Podobne wpisy