Niektórzy wiedzą od dziecka, co chcą robić w życiu. Niektórzy nie dowiadują się tego nawet i do emerytury, robiąc to, „co akurat się nawinie”. Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, chcesz odkryć i znaleźć tę swoją idealnie dopasowaną pracę, musisz zwrócić uwagę, czy nie popełniasz żadnego z tych 5 błędów.

Nie znasz siebie

Kluczem do każdej życiowej decyzji jest poznanie siebie. Co przez to rozumiem? To odpowiedzenie sobie na kilka ważnych, choć czasem trudnych pytań. Nawet tych ogromnych, egzystencjalnych! Kim jestem? Po co tu jestem? Co chcę po sobie zostawić? Co jest dla mnie w życiu ważne? Ale też tych prostszych. Co lubię? Czego wolałbym unikać w pracy? Jakie są moje mocne strony?

To również sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach. Doświadcz zarówno pracy zespołowej, jak i indywidualnej. Sprawdź, jak działasz w stresie i pod presją czasu. Próbuj nowych rzeczy, hobby, nawet nowych potraw! Poznawaj nowych ludzi, bądź otwarty na nowości i okazje, jakie pojawiają się na Twojej drodze. Jeśli stoisz w miejscu, nie dowiadujesz się o sobie nic nowego.

Nie wiesz, na czym Ci zależy w pracy

Wybierasz pracę właściwie tylko na podstawie wynagrodzenia i benefitów, a potem nie możesz dojść do tego, co Ci właściwie w niej nie odpowiada? Ha… bo nieważne co twierdzisz – nie pracujesz tylko dla pieniędzy. Gdyby tak było, to zgodziłbyś się wykonywać jakikolwiek zawód, może nawet związany z nielegalnymi aktywnościami! Przygotuj sobie listę rzeczy, które sprawiają, że dobrze Ci się pracuje w jakimś miejscu – może Ci pomóc ten wpis.

Nie wyznaczasz konkretnych celów

Łączy się to trochę z poprzednim punktem. Bo skoro nie wiesz, na czym Ci zależy, to skąd masz wiedzieć, czego szukasz?

Lubię w temacie celów przytaczać cytat Ziga Ziglara:

Jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem

Nie jest tak? Jeśli nie masz konkretnego celu przy poszukiwaniu pracy, powinieneś zadowolić się jakąkolwiek ofertą, na jaką trafisz.

Tylko wyznaczenie precyzyjnego celu pozwoli Ci z zegarmistrzowską precyzją trafić na idealnie do siebie dopasowaną pracę. Więcej na ten temat pisałam we wpisie „Czego szukam” oraz „Jak wyznaczać cele zawodowe”. Przydatne okażą się też workbook „Na Celowniku”.

Nie weryfikujesz swoich poszukiwań

Szukasz, szukasz tej idealnie dopasowanej pracy… i nic? I pewnie obwiniasz cały świat, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z Twoim wykształceniem? Przyczyn niepowodzenia może być kilka i zaraz je wymienię, ale pamiętaj – Ty musisz to sprawdzać! Musisz kontrolować i analizować swoje działania!

  • problem może być z samą aplikacją. Może masz słabe CV, nie umieszczasz w nim informacji oczekiwanych przez pracodawcę lub wysyłasz swoje CV na maila pracodawcy bez tematu i treści.
  • może szukasz w nieodpowiednich miejscach – sprawdź tutaj, gdzie szukać pracy.
  • jednak najczęściej problem wynika ze źle wyznaczonego celu, a w szczególności z tego, że jest nierealny. Nierealny, bo np. szukasz stanowiska typu „senior” po 2 latach doświadczenia, masz zbyt wysokie oczekiwania finansowe, albo… faktycznie, w regionie, w którym mieszkasz, nie ma pracy, jakiej szukasz! No i co wtedy zrobisz, nic z tym nie zrobisz. Miejsca pracy nie stworzą się same w kilka dni. Wtedy rozwiązaniem jest albo podjęcie innej pracy, albo przeprowadzka do regionu, gdzie taką pracę znajdziesz. Nie da się inaczej. A już na pewno nie polecam siedzenia z założonymi rękami i narzekania, jakie to życie jest trudne.

Tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz

„A czego Ty tak naprawdę chcesz w życiu?” – to jedno z najmocniejszych pytań, jakie zadaję moim Klientom. I w reakcji widzę różne emocje – od wstydu, przez frustrację, po smutek. Najczęstsza odpowiedź to „nie wiem”, często z zaszklonymi oczami gratis.

Bo w ogóle o tym nie myślimy! Płyniemy przez życie z prądem, przyjmując je takie, jakim jest i w ogóle nie zastanawiamy się na nim głębiej. I coraz więcej osób m takie poczucie pustki, niespełnienia, a nawet nie wiedzą, za czym tęsknią!

A Ty? Za czym tęsknisz? Czego tak naprawdę w życiu chcesz? To nie są łatwe pytania, ale znasz odpowiedź. Daj sobie tylko przestrzeń na to, żeby ją znaleźć.

Jeśli chcesz się nauczyć podejmować świadome decyzje zawodowe i znaleźć pomysł na siebie, sprawdź moją książkę “Idealnie Dopasowana – kariera szyta na miarę”! Czytaj więcej >

Podobne wpisy